Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deniz'in gizli kahramanı ağabeyi

Kök hücre nakli için Almanya'ya giden 6 yaşındaki Deniz Gülmez'in en büyük destekçisi, dokuz yaşındaki ağabeyi Efe... Nakil için Deniz'in anne ve babasının yanı sıra Efe'den de örnek alınacak

Giriş Tarihi: 24.4.2014
Deniz Gülmez 5 yaşındayken çok hareketli, arkadaşları ile kolay iletişim kuran, çevresinde büyükten küçüğe herkesin sevdiği bir çocuktu. Ancak enerjik günleri, 1.5 yıl önce ailesinin aldığı kötü bir haberle son buldu. Bacaklarında başlayan şiddetli ağrılar nedeniyle çeşitli hastanelere götürülen Deniz'e önce eklem romatizması teşhisi konuldu. Ancak ağrıları daha da artınca ailenin başvurduğu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan tetkikler sonucunda, küçük Deniz'in Nöroblastom kanserine yakalandığı anlaşıldı. 8 ay hastanede kemoterapi uygulanan Deniz'in, çok sevdiği için hiç kestirmediği saçları dökülmeye başladı. Daha sonra 6 kür kemoterapi uygulanmasına rağmen hastalık yeniden nüksetti.

'O BENİM MANEVİ OĞLUM'
Deniz'e yurt dışında kök hücre nakli yapılması gerekiyordu. Ancak, doğuştan kalça çıkıklığı olduğu için yüzde 85 engelli olan baba Bülent Gülmez, 2 yıldır işsizdi. Acılı babanın oğlunu yaşatmak için seslenişi, Gülben Ergen'in sunduğu programda duyuldu. Modacı Emel Acar, tedavisi için 500 bin euro bağışladığı Deniz'i geçtiğimiz günlerde Almanya'ya uğurladı. Emel Acar "O benim artık manevi oğlum" diyordu. Kök hücre nakli için Deniz'in annesi Gülcan ve babası Bülent Gülmez'in yanı sıra, 9 yaşındaki ağabeyi Efe'den de örnek alınacak. Kardeşine hayat verme umuduyla eğitimine ara veren ilkokul 3'üncü sınıf öğrencisi Efe Gülmez de tedavinin süreceği 2 yıl boyunca Almanya'da kalacak. Deniz'in Münih'e 120 kilometre uzaklıktaki Regensburg kentindeki Uniklinikum Üniversite Hastanesi'nde tedavisinin sürdüğünü ve ailecek hastanenin misafirhanesinde kaldıklarını belirten baba Bülent Gülmez "Buraya aylık 2 bin 700 euro kira ödeyeceğiz. Emel Acar sadece Deniz'in hastane masraflarını karşıladı. Ve 2 yıl burada kalacağımız düşünülürse, yardıma ihtiyacımız var" dedi. Baba Gülmez, 23 Nisan'da ameliyat edilecek Deniz'in sağlık durumuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Damarları tedaviden yandığı için kan ya da ilaç veremiyorlar. Bir kateter yardımıyla damara ulaşacaklar. 7-8 ay kemoterapi uygulanacak. Bundan sonra da 4-5 ay bağışıklık sistemini güçlendirmek için çalışacaklar. Her şey yolunda giderse kök hücre nakli yapılacak. Yolculukta enfeksiyon kaptı ve 2 gün yoğun bakımda kaldı. Bağışıklık sistemi çöktü. Çok halsiz."

DUA KUMBARASI OLUŞTURULDU
Sevenleri, Deniz için bir 'Dua Kumbarası' oluşturdu. Annesi Gülcan Gülmez bu anlamlı günde herkesi Deniz'e bir hayat vermeye çağırıyor. Gülmez "Moralimiz bozuk. Deniz bacaklarının üzerine basamıyor. Enerjisi tükendi. Almanya'ya geldiğimizde kaptığı enfeksiyon nedeniyle 2 gün yoğun bakımda kalmak zorunda kaldı. Tek umudumuz kök hücre nakli. Duaya ihtiyacımız var" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deniz'in gizli kahramanı ağabeyi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN