Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadına şiddet yasasına neşter

İki yıl önce çıkarılan kadına şiddetle mücadele yasasının şiddeti önlemede yetersiz kaldığı eleştirilerini gündemine alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yasayı yeniden ele almak üzere çalışma başlattı

Giriş Tarihi: 27.4.2014
Kadına yönelik şiddetle mücadele yasası ile ilgili çarpıcı hamle... 8 Mart 2012'de Meclis'ten geçirilen 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, uygulamada yaşanan sıkıntılar ve gelen tepkiler nedeniyle yeniden ele alınacak. Yasada bulunan eksiklikleri, "etki analizi" araştırması ile saptayacak olan Bakanlık, bu araştırmanın ardından şiddetle mücadelede yeni önlemleri başlatacak. Aile Bakanı Ayşenur İslam da daha önce yaptığı açıklamalarda, "Doğru argümanları mı kullanıyoruz, yoksa havanda su mu dövüyoruz. Bütün bunları analiz etmek için tarama çalışması başlattık. Verilerde iyileşme yoksa yöntemi değiştireceğiz" diyerek yeni önlemlerin gündeme geleceğinin sinyalini vermişti. SABAH'a konuşan dernek yetkilileri ve uzmanlar yasaya yönelik görüşlerini şöyle dile getirdiler:

'ÖFKEYİ TETİKLİYOR'
Mehtap Kayaoğlu (Aile Terapisti ve Danışmanı): Bu yasa iyi niyetli bir girişim olabilir ama şiddeti önlemek yerine öfkeyi tetikliyor. Seanslarımda çokça karşılaşıyorum, sadece kadının beyanının esas alınması ciddi bir mağduriyete yol açıyor. Düzgün adamların canavarlaştığını görüyoruz. Çünkü bazı kadınlar bu yasayı kendi çıkarları için kullanıyor. Çok sakince bitebilecek boşanmalar bile bu uygulamalar nedeniyle ciddi bir çatışmaya dönüşüyor. Erkek tarafından mağduriyet arttıkça öfke de devreye giriyor. Hem kadını koruyamayan hem de ciddi ailevi sorunlara yol açan bu yasa mutlaka yeniden ele alınmalı. Arabuluculuk sistemi kurulmalı.

'YENİ EYLEM PLANI ŞART'
Canan Güllü (Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı): Bence yeni bir kanuna ihtiyacımız yok ama değişiklik gerekiyor. Yasanın uygulanması için eylem planına ihtiyacımız var. Kanun bu haliyle uygulanamıyor. Kimlik değişimi, 7/24 koruma gibi uygulamalar işlemiyor.

'YASA YETERLİ DEĞİL'
Nazlı Özburun (Aile Danışmanı): Yasa yaptırım açısından yeterli değil, yeni mağduriyetlere kapı açıyor. Boşanma sürecinde şiddet ve öldürülmeye daha sık rastlıyoruz. Utanma duygusunu harekete geçirecek yaptırımlar olmalı, şiddet uygulayanlar ifşa edilmeli. Zihniyet dönüşümü ve psikolojik destek artırılmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadına şiddet yasasına neşter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN