Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yağmur oynatmadı dostlar unutmadı!

Karşıyaka ile Yunanistan'ın Sakız Adası'ndan Lailapas takımlarının 84 yıl önce aşırı yağmur nedeniyle tatil edilen dostluk maçı 10 Mayıs'ta kaldığ ıyerden oynanacak

Giriş Tarihi: 28.4.2014
Ege'nin çocukları bu kez 84 yıl önce aşırı yağış nedeniyle 3'üncü dakikada tatil edilen bir dostluk maçı için bir araya geliyor. Her şey Yunanistan'ın Sakız Adası'nın aslan sembollü mütevazı futbol kulübü Lailapas'ın başkanı Michael Kottakis'in arşivlerde bu maça dair bilgi ve fotoğrafları bulmasıyla başladı. Dostluk maçını 84 yıl sonra tamamlamayı kafaya koyan Kottakis bu fikrini koltuğunun altına arşiv dosyalarını da alıp 20 dakikalık bir feribot yolculuğuyla gittiği İzmir'de Karşıyaka kulubü başkanı Fatih Diniz'e açtı. Kottakis'in önerisi Karşıyaka Külübü yönetimi tarafından büyük bir memnuniyetle kabul edildi. Maçın organizasyonu için 16 Nisan'da Karşıyaka Külübü'nden bir heyet adaya gitti. Sıcak bir karşılamayla başlayan samimi bir sohbetle devam eden buluşma sonrası düzenlenen bası toplantısında konuşan Karşıyaka Profesyonel Futbol Şube Başkanı Mustafa Özçakar 10 Mayıs'ta Karşıyaka taraftarlarına Sakız Adası'na giderek bu tarihi ana tanıklık etme çağrısı yaptı. 2009'da yeniden kurulan Lailapas Futbol Kulübü'nün Yönetim kurulu üyesi Theodosis de Türk takımının tıpkı 1930'da olduğu gibi coşkuyla karşılanacağını, limanda yapılacak tören sonrası akşam stadyuma geçileceğini söyledi.

KONSER ve ESKİ FORMA...
Öte yandan iki kulüp, Türk ve Yunan sanatçıların katılacağı bir konser programı hazırlamak için de kolları sıvadı. Ayrıca o dönem takımlarda forma giyen oyuncu ya da kulüp yöneticilerinin de çocukları ve torunlarının da bulunup maça davet edilmesine çalışılacak. Organizasyonun bir diğer sürprizi ise iki takım oyuncularının 1930 yılında giydikleri formaların benzerlerinin hazırlanarak futbolculara giydirilecek olması.
Yrd. Doç. Dr. Altuğ AKIN/BBC- AA

Taraftarlar hazırlıkta
Karşıyaka taraftarlarını şimdiden maç heyecanı sardı. Sosyal paylaşım siteleri üzerinden iki takımın taraftarları maçı duyururken bol bol da dostluk mesajları yazıyor. Karşıyaka'nın taraftar siteleri ve Facebook sayfasında "Komşular 10 Mayıs'ta buluşuyor" yazılı görsellerle "Dostluk kazanacak" mesajı veriliyor. Sakızlı taraftarlar da Karşıyaka taraftarlarını en iyi şekilde karşılamak için Ada'yı süsleme hazırlığı yapıyor.

Türk-Yunan Dostluk Anlaşması'nın ürünü
Savaş aynı denizi paylaşan kardeş Türk ve Yunan toplumlarını ayrı düşürmüş, ne İzmir'in Rumları ne de Sakız'ın Müslümanları yerlerinde kalmıştı. 1930 ekiminde dönemin Yunan Devlet Başkanı Venizelos Ankara'yı ziyaret ederek Mustafa Kemal Atatürk'ün de desteğiyle dönemin başbakanı İsmet İnönü'yle Türk-Yunan Dostluk Anlaşması'nı imzalamıştı. İşte o anlaşma siyasi gerilimi düşürünce iki taraf bir dostluk maçıyla bu durumu kutlamak istemişti.

Gazetelerdeki coşku
Maçın oynanacağı günlerde Türk ve Yunan gazeteleri büyük bir coşku içinde haberler yayımladı. İşte 9 Aralık 1930 tarihli Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlanan haberden bir alıntı; "Sakızlılar iskeleyi Türk ve Yunan bayraklaıryla süslemişler ve Zito (Yaşasın) Türkiye, hoş geldiniz İzmirliler' sadalarile istikbal etmişlerdir. İzmirliler'e bir çay ziyafeti verilmiştir..." Bu da maçın tatil edilmesi sonrası 10 Aralık 1930 tarili Cumhuriyet Gazetesi'nden bir alıntı; Dün icrası mukarrer maç yağmurun fazla şiddetinden iki tarafta hiçbir sayı yapmadan tatil edilmiştir. Futbolcularımıza Sakız Belediyesi tarafından bir kupa hediye edilmiştir..."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yağmur oynatmadı dostlar unutmadı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN