Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akıllı giysiler geliyor

Giriş Tarihi: 29.4.2014

Giysilerin içlerine yerleştirilecek elektrot ve ölçüm cihazlarıyla sporcu ve fizik tedavi hastalarının performansları yakından takip edilebilecek

Kalp rahatsızlığı olan hasta, kendisini fazla yorduğunu nasıl anlayabilir? Fizik tedavi görenler, evlerinde fizyoterapist olmadan tüm alıştırmaları en iyi şekilde yaptıklarını nasıl anlayabilir? Yalnız yaşayan insanlara, acil durumlarda nasıl yardım edilebilir? Almanya'da yayımlanan Deutsche Welle gazetesinin haberine göre, Fraunhofer Enstitüsü mikro elektronik bölümünden Christian Hofmann cevapları, bu kıyafetlerde arıyor. İçlerine elektrotlar, ölçüm cihazları ve yüksek duyarlı kayıt cihazları yerleştirilmiş akıllı kıyafetler üreten Hoffman, "Önceliğimiz, fiziksel hareketlere destek sağlamak. Ceketimiz, hastanın egzersizleri evinde yapıp, yine evinde dijital spor asistanından hareketi doğru yapıp yapmadığına dair geri bildirim almasını mümkün kılıyor" dedi.

11 SENSÖR YERLEŞTİRİLDİ

Hofmann, cekete 11 sensör yerleştirmiş. Prototipin adı "Spor asistanı". Ceketteki veriler, kızılötesi ışınlar aracılığıyla aktarılıyor. Tişörtteki nabız ölçüm cihazı ise sadece kalp atışlarını değil aynı zamanda solunumu da ölçüyor. Bu sayede sporcu ve fizik tedavi hastalarının performansları çok daha doğru tahmin edilebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı giysiler geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN