Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hac'dan önce MERS alarmı

Suudi Arabistan'da MERS virüsünden ölenlerin 102'ye çıkması üzerine Türkiye MERS Bilim Kurulu'nu toplayacak. Umre ve yaklaşan hac mevsimi öncesi Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı yetkilileri önlemler alacak

Giri�� Tarihi: 29.4.2014
Suudi Arabistan'da ağır solunum yolu yetmezliğine neden olan MERS virüsünden son 1 ay içerisinde ölenlerin sayısının 102'ye çıkması üzerine Türkiye MERS Bilim Kurulu'nu toplama kararı aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri ile bir araya gelecek olan Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve bilim kurulu üyelerinin Suudi Arabistan'a umre ve hac için gidiş gelişlerle ilgili çeşitli önlemler alması bekleniyor.

TÜRKİYE'DE VAKA YOK

2012 yılında Suudi Arabistan'da çıkan ve solunum yetmezliğine neden olan MERS virüsü son 1 ay içerisinde hem vaka sayısındaki artış hem de ölümlerin ardından hac öncesinde Müslüman ülkelerde paniğe neden oldu. Sağlık Bakanlığı da yoğun olarak ramazan ayı öncesinde başlayan umre ve Kurban Bayramı'na doğru yapılacak hac öncesi alarm verdi. Türkiye'de şu ana kadar 468 şüpheli vaka ortaya çıktı ancak yapılan laboratuvar testlerinde henüz tespit edilmiş MERS vakası bulunmadı.

1 AYDA 34 CAN ALDI

Ancak Suudi Arabistan'da virüs nedeniyle ölenlerin sayısı son 1 ayda 68'den 102'ye çıktığının bildirilmesi üzerine Sağlık Bakanlığı MERS Bilim Kurulu'nu toplantıya çağırdı. Hac ziyaretlerini organize eden Diyanet İşleri Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile Bilim Kurulu üyeleri MERS salgınına ilişkin gelişmeleri değerlendirecek ve Türkiye'ye ilişkin alınacak önlemleri çıkaracak. Dünya Sağlık Örgütü MERS virüsü şüpheli vakalarını ve ölümleri tüm dünya ülkelerine günlük bildirimde bulunuyor. Ayrıca Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, şu ana kadar, il müftülüklerinde hac adaylarına MERS virüsü eğitimi başlattı.

VATANDAŞLARA UYARI

Virüsün sıklıkla görüldüğü başta Suudi Arabistan olmak üzere Ortadoğu ülkelerine seyahat eden ve seyahat edenlerle yakın temas içinde bulunan tüm vatandaşlar uyarılacak. Bu ülkelere seyahatten 14 gün içinde herhangi bir akut solunum yolu ya da akciğer rahatsızlığı yaşayanlar MERS şüphelisi kabul edilerek laboratuvardan analizleri istenecek. Umre ziyareti için Suudi Arabistan'da bulunurken Mers şüphesiyle Cidde'de hastanede yatarak tedavi gören bir Türk vatandaşı ile birlikte Umre ziyareti yapan tüm vatandaşlar yurda dönüşlerinden sonra aile Hekimleri tarafından günlük takip edilecek.

MERS'E 102'NCİ KURBAN
Suudi Arabistan, henüz herhangi bir aşı, önlem ya da tedavisi bulunamayan MERS virüsünden ölenlerin sayısının 102'ye ulaştığını duyurdu. Pazar günü ölen 9 aylık bebekle birlikte bu ay hastalığa kurban gidenlerin sayısının 39'a yükseldiği açıklanan Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı'ndan "MERS'e yakalananların sayısı 339" dendi. Son dönemde hastalığa yakalananlar arasında Tebük'teki bir hastanede çalışan 4 sağlık personeli de bulunuyor. Cidde'deki Kral Fahd Hastanesi'nden de 4 doktor hastalarla temas kurmak istemedikleri için istifa etti. Dünya Sağlık Örgütü, 2003'te Asya'da patlak veren ve 8 bin 273 kişiye bulaşan SARS'la benzerlik gösteren MERS virüsüyla savaş için Suudi Arabistan'a gözlemci yolladı. DIŞ HABERLER
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hac'dan önce MERS alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN