Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Su maymununu fare sandılar

Giriş Tarihi: 29.4.2014 00:33 Güncelleme Tarihi: 29.4.2014 01:30
Bulgaristan'daki yetiştirme çiftliklerinden kaçıp Meriç ve Tunca nehirlerini takip ederek Edirne'ye ulaştığı sanılan Güney Afrika kökenli 'su maymunu' görenleri şaşırttı.

Edirne'de balıkçılar tarafından nehir kenarında ölü bulunan, yaklaşık 1 metre uzunluğu, 5 kilogram ağırlığındaki su maymunu, Küçük Pazar semtindeki bir kahvehanenin önüne getirilerek sergilendi.

Vatandaşların dev bir fare sandığı su maymunu, bir süre mahallede sergilendikten sonra belediye ekipleri tarafından gömüldü.

- ''Fareye benzediklerinden öldürülüyorlar''

Trakya Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beytullah Özkan kemirgenlerin en büyüğü olarak adlandırılan "su maymununun" ana vatanının Güney Amerika olduğunu söyledi.

Su maymununun bitkiyle beslendiğini ve kemirgenlerin en büyüğü olarak bilindiğini ifade eden Özkan, bu tür bir canlının Edirne'de daha önce de 2 kez ölü bulunduğunu hatırlattı.

Su maymunlarının genelde fareye benzetildiğini ifade den Özkan, şöyle konuştu:

''Eskiden su maymunları Avrupa'da çiftliklerde kürkleri için yetiştiriliyordu. Şimdi bu kürklere rağbet kalmadı. Bu çiftliklerden bırakılan veya kaçan hayvanlar nehir kenarlarında üremeye başladı. Bunlara fareler grubunun en büyüğü diyebiliriz. Bu hayvanların erginleri 14 kiloya kadar ulaşabiliyor. Fareye benzediklerinden zaman zaman öldürülüyorlar. Aslında bu hayvanlar saldırgan değildir. Edirne'de daha önce de su maymunu görülmüştü.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su maymununu fare sandılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN