Kilosu 5 bin Avro

Bolu Orman Bölge Müdürlüğünce kilogramı 5 bin avroya kadar satılan trüf mantarının yetiştirilmesi için çalışma başlatıldı.

Giriş Tarihi: 30.4.2014 15:37
Bolu Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, Orman Genel Müdürlüğünün 2013-2017 yıllarını kapsayan dönemde trüf mantarının yetiştirilmesiyle ilgili eylem planı hazırladığını söyledi.

Bölge müdürlüğü olarak bir hektarlık alanda bu mantarın yetiştirilmesi için çalışma başlattıklarını anlatan Şahin, yaptıkları araştırmada Göynük ve Mengen ilçelerinde trüf mantarının izine rastladıklarını kaydetti.

Şahin, Mengen'de bir hektarlık alanı tel örgüyle çevirip muhafaza altına aldıklarını dile getirerek, "Burada bulunan meşe fidanlarına mantarın aşısını yapacağız ve bu bölgede trüf mantarı yetiştirmeye başlayacağız. Elde edilen verilere göre diğer ilçelerde de bu mantarın üretimi yapılacak" diye konuştu.

Trüf mantarının piyasa değerinin çok pahalı olduğuna dikkati çeken Şahin, "Siyah elmas' olarak adlandırılan ve kilogramı 2 bin ile 5 avro arasında satılan trüf mantarı, Bolu'da yetiştirilmeye başlanacak. Bu mantarın dünya piyasalarında çok yüksek değerleri var. Avrupa'da 5 bin avroya satılan bu mantar türüne Mengen'de rastladık. Daha ucuz olan türünü de Göynük'te geçen yıl yaptığımız araştırmada bulduk" ifadesini kullandı.

Şahin, iki şube müdürünün bu konuda eğitim aldığını anlatarak, yapılan çalışmalar sonucunda bu kadar değerli olan mantarı bölgemizde var olanlarla yaygınlaştırıp kentin ekonomisine katkı sağlayacaklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kilosu 5 bin Avro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN