12 bin km uzakta eşzamanlı deprem

Ege Denizi ile Güney Avustralya'da, dün sabah saatlerinde 4.7 büyüklüğünde depremler yaşandı. Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Ege Denizi'ndeki depremin beklenen büyük depremin öncüsü olduğu kanısında değilim" dedi

Giriş Tarihi: 1.5.2014
Ege Denizi'nde dün sabah deprem meydana geldi. Önce 4.9 olarak açıklanan depremin 4.7 büyüklüğünde gerçekleştiğini ifade eden Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremde hasar ve can kaybının söz konusu olmadığını bildirdi. Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, AFAD Türkiye Deprem Veri Merkezi'nin verilerine göre, saat 07.03'te merkez üssü Ege Denizi Yunanistan açıkları olan deprem yaşandığı belirtildi. Depremin büyüklüğünün 4.7, derinliğinin 39.12 kilometre olarak gerçekleştiği ifade edilen açıklamada, merkez üssüne en yakın yerleşim yerinin yaklaşık 108 kilometre uzaklıktaki İzmir'in Çeşme ilçesi olduğu, deprem sonrasında hasar ve can kaybının bulunmadığı kaydedildi. Daha sonra 2.2 ve 2.5 büyüklüğünde iki artçı deprem meydana geldiği bildirilen açıklamada, bölgedeki deprem aktivitesinin AFAD tarafından 7/24 izlendiği vurgulandı. Öte yandan aynı saatlerde aynı büyüklükte Avustralya'da da bir deprem meydana geldi. Avustralya Yerbilimleri'nden (GA) yapılan açıklamada, Güney Avustralya eyaleti Peterborough kentinin 60 kilometre doğusunda meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki depremin bölgede son 20 yılın en şiddetli sarsıntısı olduğu belirtildi. Vatandaşlarda korkuya yol açan depremde can ve mal kaybı olmadığı bildirildi.

ÖNCE 4.9 OLARAK AÇIKLANDI
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Ege Denizi'ndeki depremin, beklenen büyük depremin öncüsü olduğu kanısında değilim" dedi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün verilerine göre, Ege Denizi'nde 07.03'te 8 kilometre derinlikte 4.9 büyüklüğünde sarsıntı kaydedilmişti. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ise depremin büyüklüğünün 4.7, derinliğinin ise 39.12 kilometre ölçüldüğü bildirilmişti.

GÖÇÜNTÜ DEPREMİ
Ege Denizi'nde 3 ila 5 büyüklüğünde depremler meydana geldiğine dikkati çeken Prof. Dr. Ahmet Ercan, şunları söyledi: "Bu depremler, Afrika ana karasının kuzeye doğru ilerleyiş hızındaki artıştan kaynaklanıyor ama Ege'de Sakız Adası'nın arkasında olan deprem bunlardan bağımsızdır. Bu deprem daha çok Ege Denizi'nin göçüntü depremlerinden biri. Ege Denizi'ndeki depremin, beklenen büyük depremin öncüsü olduğu kanısında değilim." Ege Denizi'ndeki tsunami riskine de değinen Ercan, bölgede süprüntü dalgaları oluşabileceğini vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
12 bin km uzakta eşzamanlı deprem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN