Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlardan görülmemiş ilgi

Batı Trakya'da Türkçe öğrenmek isteyen Yunanlıların sayısı gün geçtikçe artarken, Türkçe öğrenmek için dil kurslarına kayıt yaptıranların arasında öğrenci, bankacı, esnaf ve gazeteci gibi çeşitli meslek gruplarından kişilerin yanı sıra sırf televizyonlarda yayınlanan Türk dizilerini anlamak için kurslara giden Yunan kadınlar da bulunuyor.

Giriş Tarihi: 3.5.2014 13:57

Önceki yıllarda, halkın büyük bölümünün kendi aralarında Türkçe konuşup anlaştığı ancak 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'ndan sonra durumun değiştiği bölgede, son dönemde Türkiye ve Yunanistan arasındaki yakınlaşmayla birlikte Türk diline olan ilgi yeniden canlandı. Gümülcine ve İskeçe'de Türklerin açtığı dil kurslarında çeşitli meslek gruplarının pek çok kişi ders alıyor.

Gümülcine'de, 2001 yılından beri dershane çalıştıran Türkçe öğretmeni Reşit Salim (63), son zamanda Türkçeye olan ilginin tüm ülkede olduğu gibi Batı Trakya'da da büyük oranda arttığını söyledi.

Batı Trakya'da, Türk azınlığın varlığı nedeniyle Yunan nüfusun Türkçeye karşı eskiden beri ilgisi bulunduğunu ancak Türkiye ve Yunanistan arasındaki yakınlaşmanın ve ekonomik krizin bu ilgiyi önemli oranda arttırdığını ifade eden Salim, "Batı Trakya'da Türkçe yeniden revaçta" dedi.
Salim, Türkçe öğrenmeye gelenlerin arasında öğrenciler ve çeşitli iş gruplarından kişilerin bulunduğunu belirterek, "Öğrencilerimiz arasında sırf merak nedeniyle Türkçe öğrenmeye gelenler olduğu gibi, ileride Türkiye'de çalışmayı düşünenler de var. Ayrıca, buradaki Türk halkı ile daha iyi iletişim kurabilmek için Türkçe öğrenen yerli esnaf da bulunuyor" dedi.

Türkçeye olan ilginin artmasında Yunan televizyonlarında yayınlanan Türk dizilerinin büyük etkisi olduğunu ifade eden Salim, bazı Yunan kadınlarının Türk dizilerini anlamak için Türkçe öğrenmeye geldiğini söyledi.

Yunanistan'da belirli bir yaşın üzerindeki birçok kişinin az da olsa Türkçe bildiğini ve birçok ailede yaşlıların hala Türkçe konuştuğunu anlatan Salim, "Türkçe Yunanlılara aşina bir dil. Eski yıllarda çarşıda, pazarda neredeyse herkes Türkçe konuşuyordu. 1974'ten sonra bu durum değişmeye başladı. Bugün yine herkes Türkçeyi öğrenip konuşmak istiyor. Bunda televizyonlarda yayınlanan Türk dizilerinin de büyük rolü bulunuyor. Bazı kadınlar sırf Türk dizilerindeki konuşmaları orijinal şekliyle anlayabilmek için Türkçe öğrenmeye geliyor. Bazı genç öğrencilerimiz ise büyükannesi ile Türkçe konuşmak için Türk dilini öğrenmeye geldiğini söylüyor. Bunların büyük bölümü Türkiye hayranı" dedi.

ANNESİNİN ÖNERİSİ İLE TÜRKÇE ÖĞRENİYOR

Salim Dershanesine Türkçe öğrenmeye gelen Selanikli öğrenciler Nikos Yirmibesoglu (21) ve Sofia Samaras (20), üniversite öğrenimi için Gümülcine'ye geldiklerinde halkın büyük bölümünün Türkçe konuştuğunu görünce bu dili öğrenmeye karar verdiklerini belirtti.

Dimokritos Üniversitesi'nde hukuk eğitimi gören Sofia, Türkiye'yi bir kez ziyaret ettiğini ve çok beğendiğini belirterek, "Türkçe çok güzel bir dil. Ayrıca, ileride bir hukukçu olarak karşılaşabileceğim Türkçe metinleri okuyup anlayabilmeme de yardımcı olacağını düşünüyorum" dedi.

Sofia'nın sınıf arkadaşı Nikos ise büyükannesinin az da olsa Türkçe konuştuğunu belirterek, annesinin önerisiyle Türkçe öğrenmeye karar verdiğini söyledi. Türkiye'yi çok merak ettiğini ancak henüz ziyaret etme fırsatı bulamadığını ifade eden Nikos, Türkçeyi öğrenince mutlaka ziyaret edeceğini kaydetti.

Türkçe öğrenmeye gelen öğrencilerden Sofia Kiryakidu (23) da Türkçeyi bölgede yaşayan Türklerle daha iyi anlaşabilmek için öğrenmeye karar verdiğini belirtti.

Üniversite eğitiminin yanı sıra Gümülcine Belediyesi'nde sosyal hizmetler bölümünde çalıştığını anlatan Kiryakidu, "Belediye'ye birçok Müslüman geliyor, onlarla kendi dillerinde anlaşabilmek için Türkçe öğrenmeye karar verdim. Ayrıca, televizyonlardaki Türk dizilerinin de etkisi oldu. İlk fırsatta Türkiye'yi ziyaret etmek istiyorum. Türkçe güzel bir dil ama kolay değil" dedi.

"TÜRKİYE'NİN GÜÇLÜ EKONOMİK DURUMU ETKİLİ OLDU"

Gümülcine'de, Türkçe öğreten dershanelerden biri olan Career Dersanesi'nin sahipleri Hüseyin Sevdalı (38) ve Hüseyin Mehmet (35) ise bölgede Türkçeye olan ilginin artmasında Türkiye'nin bugünkü güçlü ekonomik durumunun etkili olduğunu belirtti.

İstanbul Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu olan Mehmet, bölgede son dönemde Türkçeye olan ilginin önemli oranda arttığını ifade ederek, Yunanistan'daki kriz nedeniyle birçok kişinin Türkiye'de çalışmak için Türkçe öğrenmeye geldiğini söyledi.

Dershanelerinde başka yabancı dillerde de kurs verilmesine rağmen en büyük ilginin Türkçeye olduğunu belirten Mehmet, "Türkçeye yoğun bir talep var. Öğrencilerimiz arasında devlet memurları, esnaflar ve öğrenciler bulunuyor. Şu anda üç ayrı sınıfta Türkçe eğitim veriyoruz" dedi.

"AMACIMIZ TÜRK KÜLTÜRÜNÜ DAHA FAZLA TANITMAK"

Samsun Üniversitesi İngilizce Bölümü mezunu olan Sevdalı ise bu işe daha çok eğitim amaçlı başladıklarını belirterek, yaptıkları işten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Sevdalı, şunları kaydetti:

"Bizler burada Türk kültürüne hizmet ediyoruz. Son zamanda Türkçeye büyük ilgi var. Bu konuda Ankara Üniversitesi TÖMER ile işbirliği yapmayı arzuluyoruz. Gerekli tüm kriterleri yerine getirebilecek donanım ve eğitime sahibiz. Amacımız Türk kültürünü daha fazla tanıtmak ve öğretmek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlardan görülmemiş ilgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN