Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Berdel istediler olmadı 2.5 yıl sonra kaçırdılar

Giriş Tarihi: 4.5.2014

Mardin'de 9 yaşındaki Sümeyye Eren, berdel olmayı kabul etmeyince, 2.5 yıl sonra yengesinin ailesi tarafından zorla kaçırıldı. Ağabey Ferhat Eren, "Berdele karşıyız. Sümeyye'nin hayalleri var, avukat olmak istiyor" dedi

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde, "Gurs" aşiretine mensup Ahmet Eren (21), 2.5 yıl önce yine bölgenin önde gelen "Tat" aşiretinden Cihan Özdemir'i istedi. Özdemir ailesi ise Ahmet Eren'in kız kardeşi Sümeyye Eren'i, oğulları Murat Özdemir'le evlendirmek için berdel istedi. Ancak Sümeyye evlenmeyi kabul etmedi.

ÇATIŞMA KORKUSU
Aradan bir süre geçtikten sonra ailelerin yeniden görüşmesinin ardından Ahmet ve Cihan sözlendi. Ardından Ahmet Eren askere gitti. Döndüğünde ise Özdemir ailesi sözü bozup, yeniden berdel istedi. Bunun üzerine Ahmet Eren, sevdiği kızı kendi isteğiyle kaçırdı. İki aşiret arasında başlayan husumetin ardından Özdemir ailesi 150 bin lira başlık istedi. Eren ailesi ise parayı çok buldu.Husumet kavgaya dönüşeceği sırada araya giren kanaat önderleri, iki tarafı barıştırdı. Ancak, Özdemir ailesi nüfus kayıtlarında 14 yaşında görünen kızlarının yaşının küçük olduğunu belirterek, savcılığa başvuru yaptı. Açılan soruşturmada kemik testi yapılınca Cihan Özdemir'in kemik yaşı 22 çıktı ve olay kapandı. Husumet bitip iki aşiret barışırken, Ahmet Eren ve Cihan Özdemir'in 2 çocuğu oldu. Ancak aradan 2.5 yıl geçtikten sonra, Sümeyye Eren, geçtiğimiz pazar günü eve giderken, Özdemir ailesi tarafından zorla kaçırıldı. Kızlarını aileden geri isteyen Eren ailesi "Sümeyye evlenmeyi kabul ediyor" yanıtını aldı. İki aşiret arasındaki gerginliğin çatışmaya dönüşmesinden korkuluyor.

'BERDELE KARŞIYIZ'
Aile olarak berdele karşı olduklarını söyleyen Sümeyye Eren'in ağabeyi Ferhat Eren, "Jandarmaya ve savcılığa başvurduk, sonuç alamadık. Kardeşim İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencisiydi. Üniversite sınavlarında da yüksek puan aldı. Sümeyye'nin hayalleri var. Avukat olmak istiyor. İki taraf arasında silahlı çatışma çıkmasından korkuyoruz. Hiçbir şartı kabul etmiyoruz, sadece kız kardeşimi istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berdel istediler olmadı 2.5 yıl sonra kaçırdılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN