Obama muhabirleri güldürdü

Giriş Tarihi: 5.5.2014

Washington'da Beyaz Saray Muhabirleri Derneği'nin geleneksel yemeğine bu yıl eşiyle birlikte katılan Obama, esprileriyle davetlilere neşeli anlar yaşattı

ABD Başkanı Obama, başkent Washington'da her yıl geleneksel olarak düzenlenen Beyaz Saray Muhabirleri Derneği'nin yemeğine eşi Michelle Obama ile katıldı. Obama'nın, kendi adıyla anılan sağlık hizmeti reformuna ilişkin sözleri davetlileri güldürdü. "Obamacare" olarak bilinen sağlık sisteminde, hizmet planlarının sunulduğu "healthcare.gov" resmi internet sitesinde yaşanan teknik aksaklıklar ve sayfanın donması nedeniyle oldukça sert eleştirilere göğüs germek zorunda kalan Obama, sitenin, "donmuş" anlamına gelen Oscar ödüllü film Frozen'dan esinlendiği esprisini yaparak, ekranlara filmin afişini yansıttı. Obama, 2008'deki seçim kampanyasında kullandığı ana sloganın "Evet yapabiliriz" olduğunu hatırlatıp, sağlık sistemiyle ilgili internet sitesinin çalışmamasına gönderme yaparak "2013'teki sloganım ise 'Control+Alt+Delete'di" ifadesini kullandı.

CUMHURİYETÇİLERE YÜKLENDİ

Kendisinin bir kurgu videosunu izleten Obama, görüntünün donması üzerine sorunu giderecek birini çağırdığı sırada yanına, sağlık sistemi internet sitesinin bir türlü bitmek bilmeyen sorunları nedeniyle oldukça ağır eleştirilere maruz kalan eski Sağlık Bakanı Kathleen Sebelius geldi. Sebelius'un "Ben hallederim. Bu problemle her zaman karşılaşıyorum" sözleri salondakileri güldürdü. Geceye esprileriyle damga vuran Obama, konuşmasında hem sağlık reformuyla, hem rakipleri Cumhuriyetçi Parti'yle hem de Amerikan basınıyla dalga geçti.

'GİTTİĞİMDE BENİ ÇOK ÖZLERSİNİZ'
Konuşmasında Cumhuriyetçileri destekleyen Fox News TV kanalına da takılan Obama "Gittiğimde beni özleyeceksiniz. Halkı Hillary'nin Kenya'da doğduğuna inandırmanız daha zor" dedi.

ÜNLÜLER TAM KADRO GECEDEYDİ
Siyasetçilerden yıldızlara, çok sayıda ünlünün katıldığı bu yılki yemekte, Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın aktris Julia Louis- Dreyfus'la hazırladığı iki video yoğun alkış aldı. Videoların ilkinde Beyaz Saray mutfağına dondurma yemeye giren ikili, Michelle Obama'ya yakalanıyor. İkincisinde ise Biden ve Louis-Dreyfus, Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Nancy Pelosi ile dövme yaptırıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama muhabirleri güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN