Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zayıflamak uğruna servet harcıyoruz

Obez sayısının 20 milyona ulaştığı ülkemizde zayıflamak için yapılan harcamalar ciddi bir gider kalemi oldu. Diyetkolik.com Genel müdürü Tayfun Sungun "Diyetisyen ihtiyacı doğdu" diyor

Giriş Tarihi: 5.5.2014
Türkiye' de zayıflamak için, spordan sağlıklı ürünlere kadar yılda 5 milyar dolar harcanıyor. Popüler internet sitesi 'Diyetkolik.com' un Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Tayfun Sungun, Türkiye Obezite Araştırma Derneği verilerine göre Türkiye'de obez sayısının 20 milyona yaklaştığını söyledi.

SON 12 YILDA ARTIŞ OLDU
Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevalans Çalışması-II (TURDEP II) sonuçlarına göre de Türkiye nüfusunun yüzde 37'sinin kilolu, yüzde 32.8'inin ise obez olduğu bilgisini veren Sungun, "Türkiye'de 12 yılda obezite artış oranı kadınlarda yüzde 34, erkeklerde ise yüzde 107 oldu" ifadelerini kullandı. Türkiye'de 4 binin üzerinde aktif olarak çalışan diyetisyen olduğunu kaydeden Sungun, ancak bu yıl sadece birkaç ay sonra yaklaşık bin 500 diyetisyenin daha mezun olacağını dile getirdi. Özel sağlık kuruluşlarında ayda 100 kişiye bakan diyetisyenin yoğun diyetisyenlerden sayıldığının altını çizen Sungun, devlete bağlı sağlık kuruluşlarında günde 50-60 kişiye bakan diyetisyen olduğuna işaret etti.

YAĞ ALDIRMA 10 BİN LİRA

Nüfusa göre bir oranlama yapılacak olursa şu anda her 100 bin kişiye kişiye yaklaşık 5 diyetisyenin düştüğüne işaret eden Sungun, "Bu rakam gelişmiş toplumlarda 15-20 civarında. Bu açıdan baktığınızda çok daha fazla diyetisyen ihtiyacı var" şeklinde konuştu. Diyetisyenlerin seans ücretinin 45 liradan başladığını anlatan Sungun, sözlerine şöyle devam etti: "Fiyatın yukarıya doğru nereye gittiği belli değil. Ancak ortalama olarak bakarsak, ayda 250-400 lira arasında diyebiliriz. Türkiye'de zayıflamak için, spordan sağlıklı ��rünlere kadar yılda 5 milyar dolar harcanıyor. Bunun dışında estetik ameliyatları da bir pazar. Liposuction (yağ aldırma) maliyeti sadece karın için yaklaşık 5 bin lira. Ancak bel ve kalça ilave olursa toplam 10 bin lirayı buluyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zayıflamak uğruna servet harcıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN