Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu kez Pasifik'le Akdeniz sallandı

Giriş Tarihi: 6.5.2014

Geçen hafta Avustralya ile Ege'de yaşanan eşzamanlı depremlerin ardından Japonya'da 6.0, Akdeniz'de ise 4.4 büyüklüğünde depremler meydana geldi

Avustralya ve Ege'de geçen hafta yaşanan 4.7'lik eşzamanlı depremlerin ardından önceki gün de Japonya ve Akdeniz'de peş peşe depremler meydana geldi. Büyüklüğü ve zamanlamasının birbirine yakın olması, binlerce kilometre uzaklıktaki depremlerin Türkiye'deki depremleri tetiklediği ihtimalini akıllara getirdi. Ancak uzmanlar, bu depremlerin birbiriyle bağlantısı olmadığı görüşünde.

Antalya'DA HİSSEDİLDİ

Japonya'nın başkenti Tokyo'nun 160 kilometre güneyinde geçen pazar günü 6.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İzu Oşima Adası merkezli deprem, 2011'de meydana gelen ve 18 bin 500 kişinin ölümüne ve kaybolmasına neden olan 9.0 büyüklüğündeki depremden bu yana yaşanan en yüksek ölçekli sarsıntı oldu. Halkı tedirgin eden depremde 17 kişi hafif şekilde yaralandı. Bu depremden saatler sonra yaklaşık 8 bin 500 kilometre uzakta dün sabah 08.05'te Akdeniz'de 4.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Antalya ve çevresinde hafif hissedildi.

12 BİN KM'DE EŞZAMANLI

Geçen hafta Ege Denizi ile Güney Avustralya'da aynı saatlerde aynı büyüklükte depremler meydana gelmişti. Avustralya'da yaşanan 4.7 büyüklüğündeki depremin ardından Ege Denizi de aynı büyüklükte bir depremle sarsılmıştı. Yaklaşık 12 bin kilometre uzaklıktaki eşzamanlı depremler, "Birbirinin artçısı olabilir mi?" sorusunu akıllara getirdi. İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, "Dünyanın litosferi yekpare bir şey değil. Levhalara ayrılmıştır, kırıklı parçalı. Dünyada 7 büyük levha ve çok sayıda küçük levha var. Bunlar da hareket ederler. Levhaların hangi yöne, nasıl hareket ettiği belli. Depremler de bu levha sınırlarında oluyor. Onun için depremler dünyanın her yerinde kendi özgün sistemlerine bağlı meydana gelirler. Avustralya ve Japonya'da olan bir depremin kendi mekaniği, kendi dinamiği var. Onunla bizim bir ilgimiz yok. Konumu ve dinamiği farklı. Bu bölgedeki depremi etkilemesi söz konusu değil" dedi.

KONUMU VE MEKANİĞİ FARKLI
Litosferin levhalara ayrıldığını vurgulayan Prof. Dr. Naci Görür, "Dünyada hareket halinde 7 büyük levha ile çok sayıda küçük levha bulunuyor. Her birinin kendi mekaniği, kendi dinamiği var. Oradaki depremlerle buradakilarin bağlantısı yok" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kez Pasifik'le Akdeniz sallandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN