Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ameliyat etmedi teşhisi de yanlış'

Cariye Mercan, eşiyle tartışan doktorun tepkisiyle ameliyat edilmedi. Sedyeyle götürüldüğü başka hastanede apandisinde sorun olmadığı ortaya çıktı. Hastane, "Doktorun tansiyonu çıkmıştı" dedi

Giriş Tarihi: 8.5.2014
Adana'da apandisit teşhisi konularak ameliyata alınan Cariye Mercan'ın, eşiyle doktor tartışınca hastaneden kovulduğu öne sürüldü. Yakınları tarafından sedye ile 300 metre ötedeki hastaneye götürülen kadının apandisinde sorun olmadığı ortaya çıktı. Hastane, 'Doktorun tansiyonu çıktı, aile kendi gitti' dedi. 3 çocuk annesi Cariye Mercan (28), önceki gün sabah saatlerinde şiddetli bir karın ağrısıyla uyandı. Fırıncı İlyas Mercan (37), eşini otomobiliyle Adana Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne götürdü. Genç kadına apandisit teşhisi konuldu ve ameliyata karar verildi. Acıdan kıvranan eşinin önce ameliyathaneye alınıp, sonra çıkarılmasına sinirlenen İlyas Mercan, "Bu saate kadar neden ameliyat etmediniz. Kadın perişan oldu" diye bağırdı. İddiaya göre Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Erdal Seyrek, "Sen bana bağıramazsın, sesini yükseltemezsin. Hastanı ameliyat etmiyorum. Git kime ve nereye ettirirsen ettir" diyerek kovdu. Yine iddiaya göre Mercan ailesi, genç kadını başka bir hastaneye götürmek için ambulans talebinde bulundu ancak olumsuz yanıt aldı. Bunun üzerine aile, kollarında damaryolu bulunan, serum takılan, ameliyat önlüğü giydirilen genç kadını 300 metre ilerdeki Dr. Aşkım Tüfekçi Çukurova Devlet Hastanesi'ne sedye ile götürdü. Tekrar kontrol edilen kadına konulan apandisit teşhisinin yanlış olduğu belirtildi. Kistten şüphelenen doktorlar, tetkik yaparak sonucunu beklemeye başladı.

"ÖZRÜMÜ DE KABUL ETMEDİ"
Yüksek sesle konuştuğu için hastaneden kovulduklarını öne süren İlyas Mercan, "Defalarca özür diledim ama yine de bizi kovdular. Doktor 'Sen yüksek sesle konuştun, senin özrün geçerli değil ne halin varsa gör' diyerek bizi dışarıya çıkardı" dedi. Aile, doktor ve hastane hakkında suç duyurusunda bulundu. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, "Vatandaşların iddiaları doğru ise doktor hakkında idari soruşturma başlatılacak" diye konuştu. Adana Devlet Hastanesi yöneticisi Dr. Mehmet Yağcı ise Mercan ailesinin iddialarının gerçek olmadığını savundu. Yaşanan tartışmadan Dr. Erdal Seyrek'in tansiyonunun yükseldiğini, bu nedenle ameliyata giremediğini söyleyen Dr. Yağcı, "Doktorumuz bana gelerek, 'tansiyonum 20'ye çıktı, kendimi iyi hissetmiyorum' dedi. Bunun üzerine hemen 2 cerrahımızı çağırdık. Ancak Mercan ailesi hastanenin izni ve bilgisi dışında hastalarını çıkardılar" dedi. Yağcı, farklı teşhis hakkında ise, "Tetkiklerin sonucunu beklemek lazım. Şimdiden konuşmak yanlış olur" cevabını verdi.

BAKAN: PLANI DOKTOR YAPAR

Olayla ilgili konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müzzinoğlu, hasta ve hasta yakınlarının arzularına veya onların istediği hıza göre bir tedavi yönteminin, dünyanın hiçbir yerinde olmadığını söyledi. Bakan şöyle konuştu: "Tedavinin planını hasta yakınları yapmaya kalkarsa bu işin içinden doktorlar da biz yöneticiler de çıkamayız. Hasta, hekime teslim edildikten sonra yönetimi oraya bırakmak lazım. O nedenle herkes durması gereken yeri bilecek. Herkes sorumluluklarını yerine getirmesi konusunda duyarlılıklarını yapacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ameliyat etmedi teşhisi de yanlış'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN