Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Everest tarihinin en trajik kazasına şahit oldum

Giriş Tarihi: 8.5.2014 16:54 Güncelleme Tarihi: 8.5.2014 18:01

18 Nisan'da Everest Dağı'nda 16 kişinin ölümüyle sonuçlanan çığ felaketinden kurtulan Türk kadın dağcı Gülnur Tumbat, "Everest tarihinin en trajik kazasına şahit olduk. Bu kaza hiç unutulmayacak ve Everest'e tırmanışlar bakımından da farklılıklar yaşanmasına neden olacak dedi.

Daha önce dünyanın değişik yerlerinde zirve tırmanışları yapan ve son olarak Everest'e tırmanmayı hedefleyen Gülnur Tumbat, 18 Nisan'da yaşanan çığ felaketini bir basın toplantısıyla anlattı. Tumbat, basın mensuplarına yaşadıklarını fotoğraf ve video eşliğinde anlattı. 2 ay sürmesi planlanan ve Katmandu'dan başlayan yolculuklarında 12 kişilik bir ekiplerinin olduğunu dile getiren Tumbat, 17 Nisan'da ulaştıkları ana kampta hazırlıklarını sürdürdüklerini söyledi. Everest'e çıkmak için bu yıl yaklaşık bin kişinin hazırlıklarını sürdürdüğüne dikkat çeken tumbat, "Bu yıl geçmiş dönemlere göre çok daha fazla tırmanış ekibi vardı. 18 Nisan sabahı Camp 1'e ulaşım için sherpalar çıkış güzergahlarını hazırladıkları sırada kaza meydana geldi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

Everest'te her zaman çığ düşer öyle bir çığ sandık ancak kısa bir süre sonra büyük bir kaza olduğu ortaya çıktı" dedi. Kendi ekiplerinden 5 kişinin de kazada hayatını kaybettiğini belirten Tumbat, "Sherpalar, bu kazadan sonra 2014'ü kara yıl ilan ederek tırmanışların iptal edildiğini duyurdu. Biz devam edemezdik, etseydik de aforoz edilirdik" dedi. Tumbat, "Everest tarihindeki en trajik olaya tanıklık etmiş olmayı kafamda hala çözebildiğim bir tecrübe değil. Ancak bundan sonra Everest'e tırmanışlar için anlayış ve yaklaşımlar büyük oranda değişecektir" diye konuştu.
Evrest'e tırmanmayı hala düşündüğünü anlatan Gülnur Tumbat'a program sonunda ünlü dağcı Tunç Fındık da destek verdiğini dile getirdi.

Yaşam Twitter

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Everest tarihinin en trajik kazasına şahit oldum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN