Türkiye'nin en iyi haber sitesi

270 kiloluk kadının dramı

Aşırı kilosu nedeniyle ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale gelen Lütfiye Yalçınkaya(54) tedavi için gittiği Tatvan Devlet Hastanesi'nde teçhizat eksikliği nedeniyle İstanbul'a sevk edildi.

Giriş Tarihi: 9.5.2014 15:09 Güncelleme Tarihi: 9.5.2014 15:16
Tedavi için Van'dan İstanbul'a gelen Lütfiye Yalçınkaya ile eşi Kenan Yalçınkaya gittikleri 3 hastaneden geri çevrildi, günlerce sokakta kaldı. Şu anda İstanbul'da olan 270 kilogramlık Lütfiye Yalçınkaya ile eşi yardım bekliyor.

ÇİLELİ TEDAVİ YOLCULUĞU

Van'ın Tatvan ilçesinde yaşayan Lütfiye Yalçınkaya(54) ile Kenan Yalçınkaya çiftinin 4 çocukları oldu. Menenjit hastası ve zihinsel engelli olan iki çocukları hayatını kaybetti. Lütfiye Yalçınkaya'nın 1998 yılında dünyaya getirdiği zihinsel engelli çocuğunun doğumunda vakum kullanıldı. Bu nedenle bebeğin beyninin gelişmediğini doktorlarda teşhis etti.

Zihinsel engelli evlat 14 yaşındayken 2012 yılında hayata gözlerini kapadı. Lütfiye Yalçınkaya 1998 yılında yaptığı doğumdan sonra hızla kilo almaya başladı. Fakat tüm çabalarına rağmen bunun önüne geçemedi. Aşırı kilo son zamanlarda Lütfiye Yalçınkaya'nın yürüme başta olmak üzere temel ihtiyaçlarını bile karşılayamamasına neden oldu. Ayrıca aşırı kiloya bağlı olarak nefes darlığı, kalp yetmezliği ve bacaklarda yağ birikimi,şişme hastalıkları baş gösterdi.

270 kilograma ulaşıp artık yaşayamaz hale gelen Lütfiye Yalçınkaya'nın eşi Kenan Yalçınkaya çare bulabilmek için Başbakan ve Sağlık Bakanlığı'na mektup yazdı. Bunun üzerine Tatvan'daki evlerine aile hekimi geldi fakat ilgileri basit bir kontrolün ötesine geçmedi. Yaşamı kendisine sadece eziyet veren Lütfiye Yalçınkaya'yı eşi 15 Nisan Salı günü bir kez daha Tatvan Devlet Hastanesine götürdü ve buradaki muayeneden sonra tedavi için gerekli teçhizatların eksik oluşu nedeniyle Yalçınkaya için İstanbul'a sevk kağıdı yazıldı.Sevk kağıdını alan çift Van'dan İstanbul uçağına bindi.

Uçakta Lütfiye Yalçınkaya'nın son derece şişmiş ve yağ tabakası kaplamış bacakları koltuk arasına sığmadı. Eşi Kenan Yalçınkaya eşinin bacaklarını zorlayarak yerleştirdi ve bacaklarda zorlama ve sıkışmadan dolayı morarma meydana geldi. Durumu fark eden uçak görevlileri Lütfiye Yalçınkaya'nın bu vaziyette yolculuk yapamayacağını söyleyerek inmesini istedi. Lütfiye Yalçınkaya görevlilerin bu isteğine ''tedavi için İstanbul'a gidiyorum,inmiyorum, indirebiliyorsanız siz indirin''diye karşılık verdi. Tedavi peşinde koşan çift 17 Nisan Perşembe günü İstanbul'a iner inmez zorlu bir yolculuk sonrası soluğu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin acil servisinde aldı.

BÜTÜN KAPILAR YÜZÜNE KAPANDI

Burada kontrol için yanına gittikleri doktor Yalçınkaya çiftine ilk söz olarak ''yerim yok'' diye bağırdı. Bunun üzerine Kenan Yalçınkaya doktora ''2000 km yoldan derdimi anlatmak için geldim neden bağırıyorsunuz doktor bey'' diye sordu. İstanbul'da kimsesi olmayan Kenan Yalçınkaya hırçın doktora eşinin durumunun iyi olmadığını, temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadığını ve İstanbul'da kimselerinin olmadığını söyledi. Doktorun kendilerini koridorda misafir etme isteği diğer hastaları da çileden çıkardı ve tepki göstermelerine neden oldu. Hastanede Lütfiye Yalçınkaya'ya bir sedye verildi ve çift o halde 2 gece Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde sedyede yattı.

İki gün boyunca Lütfiye Yalçınkaya ile kimse ilgilenmedi. Asistan doktor hariç. Vicdan sahibi asistan doktor hocasının olmadığı zamanlarda Lütfiye Yalçınkaya'ya çeşitli tahliller yaptı ve kendileriyle ilgilendi. Lütfiye Yalçınkaya'nın yanındayken hocası gelince ilgilenmiyormuş gibi yapıp çiftin yanından uzaklaştı. İki gece Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde kalan Yalçınkaya, Siyami Ersek Hastanesi Kalp ve Damar Hastalıkları bölümüne yönlendirildi. Burada sevk tarihinin zamanı geçtiği için yeni sevk kağıdı istendi. Yolda yürüyemeyen vaziyetteki Lütfiye ile eşi Kenan Haydarpaşa Numune Hastanesine giderek yeni sevk kağıdı aldı. Ardından o vaziyette Çapa Tıp Fakültesi'nin yolunu tuttular. Çapa Tıp Fakültesi'nde tahliller sonrası çift gidecekleri yer olmadığı için bir gece Çapa Tıp Fakültesi koridorlarında kaldı. Ertesi gün tahlil sonuçları çıkınca Lütfiye Yalçınkaya sağlık heyetinin karşısına çıktı. Heyette yer alan doktorlar Lütfiye'ye sevindirici haberi verdi.

Kontrol sonrası Lütfiye'nin tedavisinin mümkün olduğunu ve öncelikle midesine kelepçe takılmasına kilo verdikten sonra ise ameliyat edilmesine karar verildi. Heyetteki doktorlar sevindirici haberin ardından kötü haberi verdi. Hastanede yerlerinin olmadığını Lütfiye Yalçınkaya'nın Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesine gitmesini söyledi. Bu sözler üzerine yorgun ve üzgün çift ortada kalakaldı. Eşinin eli ayağı olan vefakar eş Kenan Yalçınkaya kendilerini zaten Van'dan İstanbul'a sevk ettikleri için ve Van'dan tekrar İstanbul'a sevk edilme ihtimalini düşünerek doktorların isteğini yerine getirmedi ve İstanbul'da kalmaya karar verdi. Eşinin tedavisinin İstanbul'da mümkün olduğunu düşünün Kenan Yalçınkaya lazım olur diye yanında getirdiği paralarda tükenince beş parasız kaldı.

Tedaviye başlamak amacıyla çözüm yolu bulmak için bir süre daha İstanbul'da kalmaları gerektiğini düşünen çift kısa süre sonra İstanbul'da bir akrabalarını buldu. Durumu öğrenen Lütfiye Yalçınkaya'nın akrabaları çifti evlerine aldı. İstanbul Esenler'de ki akrabalarının yanında kalan Lütfiye Yalçınkaya kendine ulaşacak yardım eli bekliyor.Kenan Yalçnkaya'ya ''Peki bundan sonra ne yapacaksınız?'' diye sorduğumuzda içler acıtan o cevabı verdi: ''Eşimin ölmesini beklemek istemiyorum''Ardından ekledi: ''Eşimi tedavi edecek bir doktor muhakkak vardır. Zaten Çapa Tıp Fakültesi'nde tedavisi mümkün demişlerdi. İnsanlık namına bir doktor bize yardım etsin, elimizden tutsun''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
270 kiloluk kadının dramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN