Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efsane klarnet sustu

Romanlar'ın klarnet üstadı "Klarneti konuşturan adam" Selim Sesler öldü. Yapay kalple yaşayan ve son 3 yıldır klarnetinden uzak kalan Sesler, yeniden klarnet çalabilmek için kalp nakli bekliyordu

Giriş Tarihi: 11.5.2014
Klarnetin sesi kesildi; ünlü klarnet üstadı Selim Sesler, 57 yaşında hayata gözlerini yumdu. 11 yıldır kalp yetmezliği sorunu yaşayan Sesler, 3 yıl önce Almanya'da bir konser verdi. Ardından dünyaca ünlü müzik şirketi Sony ile bir albüm anlaşması yaptı. Ancak bu anlaşmadan çıktıktan sonra yere yığıldı. Hastaneye kaldırılan Sesler'e kol çantası içinde yapay kalp takıldı. Çok sevdiği klarnetini üfleyemez hale geldi. Yapay kalp ameliyatından sonra oğlu Ramazan Sesler'e "İyileşirsem ilk işim saatlerce klarnet çalmak olacak" dedi. Kalp nakli bekliyordu. Yüzü gülüyor ama içi kan ağlıyordu. Yeniden sahneye çıkmak, Türkiye'nin adını duyurmak istiyordu. Olmadı. İki gün önce Beyoğlu Tarlabaşı'ndaki evinde fenalaştı. Oğluyla birlikte Kartal Koşuyolu Kalp Hastanesi'ne kontrole gitti. Sağlık durumu ağırlaşan Sesler, önceki gün yoğun bakımda saat 22.00'de öldü.

GELDİĞİ YERE GÖMÜLDÜ

Dünyaca ünlü klarnet virtüözü Sesler, kariyerinin ilk yıllarında Ferhan Şensoy Tiyatrosu'nun müzikallerinde görev aldı. 1998'de Brenna MacCrimmon'la birlikte Kanada turnesine katılarak Türkiye'deki Romanlar'ı temsil etti. Doğaçlamalardaki ustalığıyla hem düğün havalarının hem de güncel dans ezgilerinin baş yorumcusu olarak ünlendi. Yönetmen Fatih Akın'ın "Duvara Karşı" ve "İstanbul Hatırası" filmlerinde yer aldı. Amerika'da ve Avrupa'da çok hayranı vardı. Saygın caz festivallerinde sahne aldı. Mütevazı bir evde oturan Sesler, geçen yıl SABAH muhabirinin "Neden daha iyi bir eve taşınmıyorsun?" sorusuna gülerek "İstediğim kadar ünlü olayım, zengin olayım benim özüm bu. Ben bir Roman'ım. Evim, yurdum Tarlabaşı. Sırf cebim para gördü, şanım şöhretim oldu diye insanlarımı, mahallemi terk edemem" dedi. O çok sevdiği Tarlabaşı'ndaki dostlarına veda eden Sesler, "Geldiğim yeri unutamam" dediği memleketi Edirne Keşan'da dün ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

'KLARNETİ ONA, O KLARNETİNE BAKARDI'
Selim Sesler'in oğlu Ramazan Sesler, babasının tek isteğinin iyileşip klarnetiyle sahnelere yeniden dönmek olduğunu ancak bunu başaramadığını söyledi. Ramazan Sesler, "Hastalığı ilk ortaya çıktığında yapay kalple yaşama tutunmaya çalıştı. Zaman zaman sıkıntılar yaşanıyordu ancak bir şekilde devam etti hayatına. Kalp nakli yapılıp, normale dönmeyi çok istiyordu. Bana 'İyileşmeden klarnete dokunamam, üfleyemem' diyordu. Yapay kalpte alarm çalınca beraber hastaneye gittik. Rahatsızlanınca yoğun bakımdan çıkamadı maalesef. Babam çok aktif bir sanatçıydı. Yerinde duramazdı. Bu durum onu bir hayli yordu. Çünkü çok sevdiği klarneti ona, o klarnetine bakıyordu evde" dedi.

Haberin uzun metni için tıklayın
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efsane klarnet sustu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN