Türkiye'nin en iyi haber sitesi

740 milyon dolar verin, uzlaşalım

Giriş Tarihi: 11.5.2014

M. Salih Tatlıcı'nın çocukları arasında süren miras kavgasında büyük kardeş Mehmet Tatlıcı'nın, üvey kardeşi Uğur Tatlıcı'ya "740 milyon dolar ver, davadan vazgeçeyim" dediği ortaya çıktı

İstanbul'da 1960'lı yılların ortalarında açtığı tatlıcı dükkânıyla iş hayatına atılan ve 1980'li yıllarda Türkiye'nin sayılı zenginleri arasına giren Salih Tatlıcı, 2009'da yaşamını yitirdiğinde ardında milyar dolarlık bir miras bırakmıştı. Salih Tatlıcı'nın vefatı ardından ilk eşinden olma oğlu Mehmet Tatlıcı, üvey kardeşi Uğur Tatlıcı ve onun annesi Nurten Tatlıcı aleyhine mirastan daha çok pay alabilmek adına çeşitli davalar açmıştı. Uğur ve Nurten Tatlıcı'nın ABD'de bulunan mallarında payı olduğu iddiasıyla Florida mahkemesinde dava açan Mehmet Tatlıcı'nın bir yandan anne-oğula ABD'li avukatı kanalı ile gizli bir anlaşma teklif ettiği ve anne oğuldan 740 milyon istediği ortaya çıktı. Mehmet Tatlıcı, Amerika'daki avukatı Craig T. Downs imzasıyla Uğur ve Nurten Tatlıcı'nın avukatlarına gönderdiği 4 sayfalık faks mesajında mirasın değerinin medyada yer verilen haberlere atıfta bulunularak 4 milyar dolar olduğu iddia ediliyor. Bu mirasın az bir kısmının Mehmet Salih Tatlıcı adına kayıtlı olduğu ileri sürülen mesajda şu satırlara yer veriliyor:

MİRAS, TOPLAM 4 MİLYAR DOLAR
"Müvekkilimin Türkiye'de açtığı miras tespiti davaları burada Florida mahkemelerinde de aynı şekilde görülecektir. Türkiye'deki yasalara göre müvekkilimin söz konusu mirastaki saklı payı yaklaşık % 18.5'tir. Mirasın karşılığı 4 milyar dolar olduğuna göre, bundan müvekkilime düşen miktar da yaklaşık 740 milyon dolar olacaktır. Müvekkilim bize, mirastaki saklı payı lehinde küresel bir çözüm getirmek adına müzakerelerde bulunmamız için yetki vermiştir. Bu yetki Florida ve Türkiye'deki gelişmelere göre bir çözüm getirmeyi de içermektedir. Taraflar arasında söz konusu mal varlığının gerçek değeri üzerinde bir anlaşmazlık varsa da, müvekkilimle bütün bunlardan ayrı olarak küresel bir çözüme gitme konusunda kesinlikle herhangi bir sorun bulunmamaktadır ve bu çözüm sizin de çıkarınıza olacaktır. Müvekkilim burada (Florida'yı kastediyor) bu miras davasını açan ve sürdüren karşınızdaki yegane kişi olduğundan, onunla buradaki davada gizli bir anlaşma yoluna gitmek, Türkiye'deki davaların da ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Ayrıca, müvekkilimle bu anlaşmayı sağlamanız, burada ve yurtdışındaki mal varlıklarının takibini de sonlandıracaktır. Bu takibin iptaliyle, müvekkilleriniz de (Uğur ve Nurten Tatlıcı kastedilmektedir) ilgilenmek zorunda kaldıkları bu ilave davalarda, kendilerini rahatlatacak bir çözüme ulaşma durumunda olabileceklerdir. Sonuç olarak, müvekkilim buradaki ve Türkiye'deki miras davalarında, 4 milyar doların % 18.5'ine denk düşen 740 milyon dolarlık nakit paranın karşılığında, sizinle çözüm yoluna gitmek için bir talepte bulunmaktadır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
740 milyon dolar verin, uzlaşalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN