Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aldatma şiddetten daha büyük kusur

Giriş Tarihi: 13.5.2014

Aldatmayı şiddetten daha ağır kusur olarak tanımlayan Yargıtay, her iki tarafı da eşit kusurlu bulan mahkeme kararını bozdu. N.S. eski eşine 30 bin TL tazminat ödeyecek

İstanbul Aile Mahkemesi'nde görülen bir boşanma davasını inceleyen Yargıtay, aldatma suçunun fiziki şiddetten daha ağır kusur olduğuna karar verdi. N.S. adlı kadın şiddetli geçimsizlik sebebiyle eşine boşanma davası açtı. Kocası da aynı gerekçeyle karşı boşanma davası açarak, eşinin kusurlu olduğunu iddia etti. Bu dava sürerken eşine ve onun ailesine hakaret ettiği gerekçesiyle savcılığa şikâyet edilen N.S., yapılan yargılamada suçlu bulundu. Boşanma davasında ise eşleri eşit kusurlu kabul eden mahkeme, tarafların birbirlerine nafaka ve tazminat ödemesine gerek görmedi.

EK DELİLLER SUNULDU

Hem koca B.S. hem de eşi tazminat talebiyle yerel mahkemenin kararını temyiz etti. Karısının boşanma aşamasında kendisini aldattığını söyleyen B.S. bu yönde mahkemeye ek deliller sundu. Bu belgeler kanıt olarak dosyaya eklendi. Yargıtay'da incelenen dosyayla ilgili, ilginç bir karar çıktı. Yargıtay dairesi, N.S. adlı kadının boşanma davası açılmasından sonra bile olsa sadakatsiz davranışlar içine girdiğini, eşini aldattığını, buna karşılık kocanın eşine fiziki şiddet uyguladığının belirlendiğini kaydetti. Kararda, taraflardan kadının aldatma suçu sebebiyle daha ağır kusurlu olduğu, yerel mahkemenin tarafları eşit kusurlu kabul etmesinin uygun olmadığı, kocanın tazminat talebinin reddedilmesinin hukuki görülmediği, bu gerekçeyle kararın koca yönünden bozulmasına karar verildiği kaydedildi. Yargıtay'ın kısmi bozma kararının ardından dosya yeniden yerel mahkemeye geldi. Aile mahkemesi bu kez kadının kocasına 10 bin lira manevi, 20 bin lira maddi tazminat ödemesine karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aldatma şiddetten daha büyük kusur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN