Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cüceler de artık engelli

Bir babanın kalıtsal cücelik hastalığına yakalanan oğlu için yaptığı mücadeleye devlet hak verdi. Artık bu kişiler yüzde 40 engelli sayılacak ve maaş istihdam, evde bakım gibi birçok haktan yararlanacak

Giriş Tarihi: 13.5.2014
Kocaeli'de yaşayan ve oğlu akondroplazi (kalıtsal cücelik) hastalığına mahkûm olan M.A. isimli babanın, cücelerin de "engelli" sayılmasına ilişkin verdiği mücadele, bu hastalıkla mücadele eden on binlerce vatandaşa müjdeli haberi getirdi. Kamu Denetçiliği Kurumu'na "cüceler engellilere sağlanan hiçbir haktan faydalanamıyor" diyerek başvuruda bulunan baba haklı bulunurken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da mağduriyetin giderilmesi için düğmeye bastı. Yapılacak yönetmelik değişikliği ile akondroplazi hastalığı olan kişiler "yüzde 40 oranında engelli" sayılacak ve maaş, istihdam, evde bakım yardımı gibi engellilere tanınan tüm haklardan faydalanabilecekler. Kamu Denetçiliği Kurumu'na iki ay önce başvuruda bulunan M.A. isimli baba, şu an 13 yaşında olan oğlu Ö.A.'nın doğuştan "akondroplazi" (kalıtsal cücelik) hastası olduğunu ve 111 cm. boyunda yaşamını sürdürmeye çalıştığını belirtti. Baba yaşadıklarıyla ilgili şunları ifade etti: "110 cm. boyunda olan oğlumu yıllarca 'devlet sana imkân sağlayacak. İşin de olacak, araban da...' diyerek avuttum. Ama engelli bile sayılmadığını öğrenince yıkıldık. Çocuğum otobüse binerken zorlanıyor, eklemleri sorunlu olduğu için uzun süre ayakta duramıyor. Gitmediğimiz hastane kalmadı ama engelli raporu verilmiyor. Mevzuattaki olmazlar acımıza çare değil. Oğlumun gelecekte bir işi bile olamayabilir. Lütfen yardımcı olun."

BOY EN FAZLA 140 CM

Kamu Denetçiliği Kurumu, mağduriyeti haklı buldu. Şikâyet, Kadın, Çocuk ve Engelli Ombudsmanı Serpil Çakın imzasıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na iletilerek, idari başvuru yollarının tüketilmediğine dikkat çekildi ve incelemenin yapılması istendi. Aile Bakanlığı ise ombudsmana yazdığı yanıtla mevzuat değişikliğini müjdeledi. Bir çeşit kalıtsal cücelik rahatsızlığı olan "akondroplazi" hastalığında boy genellikle 110 cm'den en fazla 140 cm'ye kadar çıkabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cüceler de artık engelli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN