Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tuncelili çocukların 'Canka'sı var

Tunceli polisi, çocukları her türlü tehlikeden uzak tutmak için sosyal projeler üretiyor. Onlardan biri de spora teşvik eden Canka....

Giriş Tarihi: 14.5.2014
Tunceli Emniyet Müdürlüğü, çocukları art niyetli kişiler, tehlikeli ortamlar ve zararlı alışkanlıklardan uzak tutabilmek için yaklaşık iki yıldır bir dizi proje yürütüyor. Aileler ve eğitim kurumları ile işbirliği halinde yürütülen sosyal projeler sayesinde binlerce çocuk koruma kalkanına alındı. Tunceli polisi, çocukları tehlikelerden korumanın yolunun onları tehlikesiz ortamlarda bulundurup bilinçlendirmek olduğundan yola çıkarak bir dizi proje başlattı. Sosyal Destek Programı (SODES) ile Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında hazırlanan ve hayata geçirilen projelerle, il merkezi ve ilçelerde 5-18 yaş arası yaklaşık 15 bin çocuğa ulaşıldı. 2012 yılında Tunceli'de uygulanmaya konulan 'Canka (Can Kardeşim) Projesi' ile spor okulu oluşturuldu. Çocukların devam ettiği okulda, futbol ve basketbol turnuvaları düzenleniyor. Bu kapsamda okula devam eden çocuklar, İstanbul'a götürülerek Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın tesisleri gezdirildi. Proje kapsamında ayrıca kent merkezinde bulunan 7 mahalleye çocuklar için basketbol potaları yaptırıldı. Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen projeler kapsamında çocuklarla uçurtma şenliği, piknik gibi etkinlikler de gerçekleştirildi. Çocukların sosyal ve kültürel hayatın içinde yer almaları amacıyla, sinema günleri, kitap okuma saatleri gibi faaliyetler hayata geçirilirken, İngilizce dil kursu açıldı.

ÇOCUKLARA EĞİTİM VERİLDİ
Çocuklar için Tunceli Polisevi bahçesinde kurulan "Hoşgörü ve Saygı" adlı trafik parkuru oluşturuldu. Parkurda, 925 çocuğa akülü araçlarla uygulamalı trafik eğitimi verilerek küçük yaşta bilinçlenmeleri sağlandı. Etkinliklerde, bir yandan çocukların bedensel ve ruhsal gelişimleri sağlanırken, öte yandan da art niyetli kişilere karşı uyanık olmaları, şiddete maruz kalmaları halinde yapmaları gerekenler ile her türlü istismar konusunda da bilgilendirmeler yapıldı. Emniyet Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen projelerde engelli çocuklar ve aileleri de unutulmadı. Engelli çocuklar da hayata geçirilen projelerin neredeyse tamamına dâhil edildi.

"MESLEĞİMİ SEÇİYORUM"
Son günlerde çocuklara karşı işlenen suçlara dikkat çeken Tunceli Emniyet Müdürü Fahrettin Şen, "Toplum Destekli Polislik Şubemiz, Tuncelili çocuklarımız ile kurduğu temaslarda kendilerini meydana gelebilecek olumsuz durumlara karşı nasıl korumaları gerektiği konusunda bilgilendirerek çocuklarımıza karşı işlenecek suçları engellenmeye çalışılmaktadır. Ayrıca onlara faydalı pek çok yeni proje de hazırladık. Mesela geleceklerini planlamaları konusunda 'Mesleğimi ben seçiyorum' projemiz ile kendilerine rol model alabilecekleri meslek sahipleri ile tanıştırarak meslek seçimlerine katkıda bulunmayı amaçladık. 'Yeni Ufuklar' projesi ile madde bağımlısı gençler hedef alınarak madde bağımlılığı riski altındaki gençlerin topluma sağlıklı birer birey olarak kazandırılmasına çalışılmaktadır" dedi. Projeler dışında güvenlik önlemlerini de artırdıklarını belirten Şen, "Okul önlerinde ve giriş çıkışlarında sivil ve resmi polis sayısını arttırarak, öğrencilerin gitmesi muhtemel 'tehlikeli' yerlerde denetimleri sıklaştırdık. Okul polislerimiz, okul yönetimi ile sürekli irtibat halinde" diye konuştu.

YARIN: BURSA POLİSİ, OKUL ÖNLERİ VE PARKLARA KAMP KURDU
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuncelili çocukların 'Canka'sı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN