Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan son durumu açıkladı

Giriş Tarihi: 15.5.2014 20:12 Güncelleme Tarihi: 16.5.2014 00:48
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Soma maden ocağı hakkında son bilgileri paylaştı. Bakan Yıldız 1 işçinin daha madenden çıkarıldığını söyledi. Yıldız hayatını kaybeden işçilerin sayısının 284 olduğunu açıkladı.

"GÖZLERİNİN YAŞINA BAKMAYACAĞIZ"

Bakan Yıldız, "Tamamen yangın bitmiş değil. Yangın çok önemli miktarda sönmeye doğu gidiyor. Buarada 1 işçi daha kardeşimiz daha çıkarıldı. Ocağın içerisinin normalleşmesiyle ilgili bu geceki çalışmaların önemli olduğunu düşünüyoruz. Buradan bir çağrımız olacak. 6 işçi kardeşimizin ailelerin müracatını bekliyoruz. AFAD merkezinin yanında küçük bir birim kuruyoruz. Buarada kimlik tanıma işlemi yapılacak. Buraya müracat etmelerinde büyük fayda var. Bir an önce yakınlarına teslim edelim. İşçi kardeşlerimizin cenazeleri ailelerine teslim edeceğiz. "Sorumluluğu olan kişilerin gözünün yaşına bakmayız" demiştim. İdari adli olarak soruşturma başlamıştır" dedi.

Bakan Yıldız, "Şu anda hastanelerde 3 hastamız kaldı, diğerleri de taburcu oldular hayati tehlikeleri bulunmamaktadır" diye konuştu.

"114 MADEN OCAĞI KAPATILDI"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, denetimler sonucu 114 maden ocağının kapatıldığını söyledi. Bakan Yıldız şöyle konuştu:

"Bu son derece önemli bir konu. Her bir kazanın bizler için tekrar elden geçirilmesi gereken bir takım uygulamalarla ilgili de kısımları var. Arkadaşlarımız titizlikle raporlamalarına başladılar. Bu alanda mutlaka ithalatı azaltıp, üretimi arttırmamız lazım ama tek şartla, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili tedbirleri arttırarak. Denetimler sonucu şartları uygun olmayan şu anda 114 kömür ocağı kapatıldı. Bunun üzerinde ne kadar titiz durduğumuzu, ne kadar yoğun çalıştığımızı bilmenizi isterim. Bizim işçi kardeşlerimizin sağlığı, sıhhati bizim olmazsa olmaz şartımızdır."

Bakan Yıldız, içeride göçük olup olmadığı sorular üzerine...

"İçeride bir göçük ile karşı karşıya kalmış değiliz ama 200-250 metrelik bir bandın yanmış olması içerideki ısıyı arttırıyor ve yarattığı tahribatlar var ama bu bir çökme anlamına gelmiyor."

YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ


Soma'da facianın yaşandığı madende süren yangın söndürüldü. Alınan bilgiye göre, maden içindeki karbonmonoksit gazı boşaltıldı ve ekipler içerideki işçilere ulaşmak için madene girdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan son durumu açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN