Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efsane klarnet sustu

Kalp yetmezliğiyle 11 yıldır mücadele eden dünyaca ünlü klarnetçi Selim Sesler (57) iki yıl önce takılan yapay kalbin alarm vermesi üzerine gittiği hastenede yaşama veda etti.

Giriş Tarihi: 15.5.2014 17:29
Beyoğlu'ndaki evinden oğluyla birlikte Kartal Koşuyolu Kalp Hastanesi'ne kontrole giden Sesler, önce normal odada kaldı. Durumu kötüye gidince yoğun bakıma alınan Sesler'in yapay kalple ayakta duran bedeni daha fazla dayanamadı, Sesler yaşama veda etti.

Yaklaşık üç yıldır kalp nakli için bekleyen Sesler, kariyerinin ilk yıllarında Ferhan Şensoy tiyatrosunun müzikallerinde, Romanlar'ın ve Roman olmayanların düğünlerinde çaldı ve birçok kayıt yaptı. 1998'de Brenna MacCrimmon ile birlikte Kanada turnesine katılarak Türk Romanları'nı ve kendi Rumeli kökenlerini temsil etti. Zengin müzikal deneyimleri sonunda, bölgeye ait zengin bir repertuar ve çalma tarzı edinerek, canlı bir arşiv niteliği kazandı. Gerek Romanlar gerek Roman olmayanlar arasında, doğaçlamalardaki ustalığı ile hem düğün havalarının, hem de günün dans ezgilerinin baş yorumcusu olarak ünlendi. Sesler'in Fatih Akın'ın 'Duvara Karşı' ve 'İstanbul Hatırası' filmlerinde müzikleri yer alıyor.

KLARNETE ÜÇ YILDIR ÜFLEMEDİ

Müziği de adı gibi ahenkli olan ünlü klarnetçi yaklaşık üç yıldır klarnetine üflemiyordu. Yapay kalp ameliyatından sonra oğlu Ramazan'a, 'İyileşirsem ilk işim saatlerce klarnet çalmak olacak' diyen ünlü müzisyenin hastalığında büyük sıkıntılar çektiğini belirten Ramazan Sesler, "Babamın tek isteği iyileşip tekrar klarnetiyle sahnelere dönmekti. Hastalığı ilk ortaya çıktığında yapay kalple yaşama tutunmaya çalıştı. Zaman zaman sıkıntılar yaşanıyordu ancak bir şekilde devam etti hayatına. Kalp nakli olup normale dönmeyi çok istiyordu. Bana, 'İyileşmeden klarnete dokunamam, üfleyemem' diyordu. Yapay kalpte alarm çalınca beraber hastaneye gittik. Rahatsızlanınca yoğun bakımdan çıkamadı maalesef. Babam çok aktif bir sanatçıydı. Yerinde duramazdı. Bu durum onu bir hayli yordu. Çünkü çok sevdiği klarneti ona, o klarnetine bakıyordu evde" diye konuştu.

İSPANYA'DA ÇOK SEVİLİYOR

Belki birçoğunuz adını ilk kez duydunuz, belki de benim gibi ağır hayranısınız. Türkiye'de maalesef adını çok fazla duyuramasa da, kendisi dünyanın ayakta alkışladığı bir klarnet virtüözü. Amerika'da, Avrupa'da binlerce hayranı var. Özellikle İspanya'da çok seviliyor ve dinleniyor. Saygın caz festivallerinin açılış konserinde sahne alacak kadar önemli bir isim. Hani o ağzımız açık izlediğimiz, kırmızı halı törenlerinde gördüğümüzde "abi bu adam Türk" diye yabancı arkadaşlarımıza kendi çapımızda hava attığımız Fatih Akın var ya, Selim Sesler işte o dünya çapındaki yönetmenin bile ilham kaynağı. Başta Altın Ayı olmak üzere birçok ödül alan "Duvara Karşı" filmi dahil olmak üzere bütün Fatih Akın filmlerinin müziğini yapan, daha önemlisi o filmlerin senaryosunun yazılmasına neden olan adam Selim Sesler. Öyle bir klarnet çalıyor ki, insanın beynini uyuşturuyor, hipnotize ediyor resmen. Klarneti çalmıyor adeta konuşturuyor, oynatıyor.

BEN BİR ROMANIM

Selim Sesler tam 28 aydır klarnetine dokunmuyor, daha doğrusu dokunamıyordu. Kalbinin yerinde takılı olan cihaz buna izin vermiyordu. Geçen yıl Taksim, Tarlabaşı'ndaki Kalyoncu Caddesi'nde yaşadığı mütevazi evde kendisini ziyaret ettiğimde, 'Neden daha iyi bir eve taşınmıyorsun' soruma karşılık gülerek, 'İstediğim kadar ünlü olayım, zengin olayım, benim özüm bu. Ben bir Romanım. Evim, yurdum Tarlabaşı. Sırf cebim para gördü, şanım şöhretim oldu diye insanlarımı, mahallemi terk edemem' cevabını vermişti. Kimliğini kaybetmeden, geçmişine sırtını dönmeden yaşayan ender sanatçılardan biri Sesler.

SONY OFİSİNDEN ÇIKTI, YERE YIĞILDI

Selim Sesler, yaklaşık üç yıl önce Almanya'da verdiği konserin ardından, soluğu dünyaca ünlü müzik şirketi Sony'de aldı. Şirkette bir albüm anlaşması yaptı. Sony'de yaptığı anlaşmadan çıktıktan sonra yere yığıldı. Hastaneye kaldırılan Sesler'e kol çantası içerisinde yapay kalp taktılar. Kalbi iflas eden Sesler'in vücuduna 30 aydır o cihaz kan pompalıyordu. Kalp nakli umuduyla bekleyen Sesler ziyaretimizde, 'Yanımda bir kaç dostum var. Yüzüm gülüyor ama içim kan ağlıyor' demişti. Yeniden kalp nakli olup sahnelere çıkmak, Türkiye'nin adını duyurmak istiyordu. Ramazan, Bülent ve Serap adında üç çocuğu olan Sesler şimdi, 'Geldiğim yeri unutamam' dediği Keşan'da. Bu sefer klarnetiyle değil, cansız bedeniyle.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efsane klarnet sustu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN