Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sorgun'da maden işçileri Soma için iş bıraktı

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciası nedeniyle Yozgat'ın Sorgun ilçesinde çalışan taşeron maden işçileri, bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Giriş Tarihi: 15.5.2014 13:12
Sorgun Yeni Çeltek Havza Madencilik önünde toplanan yaklaşık 130 taşeron maden işçisi, Soma ilçesinde yaşanan maden faciası nedeniyle iş bırakarak hayatını kaybeden işçiler için Kur'an-ı Kerim okuyup dua etti.

Soma Maden AŞ'de çalışan madenci kardeşlerini kaybettiklerini belirten Havza Madencilik Maden İş Sendika İş Temsilcisi Kerim Bağıran, 'Türkiye'nin en büyük maden faciasını yaşadık. Televizyonlarımızın başında oradaki ailelerin ocakları başında eşini, babasını ve yakınlarını nasıl merakla beklediklerini gördük. 6 bin 500 çalışanı olan bir iş yerinde hala ulaşılamayan arkadaşlarımız var. Biz bunun acısını hep birlikte yaşıyoruz. Türk İş ve Maden İş olarak ortak bir kararla bugün iş durdurma eylemi yapıyoruz. Aynı zamanda acı ve yas yaşıyoruz. Bunun için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Artık bir madencinin daha burnu kanamasın diye elimizden gelen ne varsa yapacağız. Yer üstü, yer altı çalışıyormuş sonunda maden işçisi. Maden işçisinin ne kadar değerli olduğunu tüm Sorgun'a ve Türkiye'ye duyurmak istiyoruz. Artık bir maden işçisinin daha burnu kanamasın' dedi.

Hayatını kaybeden 300'e yakın maden işçisinin olduğunu ifade eden Bağıran, 'Bütün madenci kardeşlerimiz sabah evlerinden helalleşerek yerin metrelerce altına girdi. Akıllarındaki tek hesap, evlerine birer lokma helal ekmek götürebilmekti. Belki 5 dakika, belki de 10 dakika önce olsa yarısı kurtulabilecekti. 274 madenci kardeşimiz kaybettik ve hala ulaşılamayanlar var. 274 tane çocuk babasız kaldı. Ölenlere Allah'tan rahmet, geride kalan ailelerine ise başsağlığı diliyorum' diye konuştu.

Yapılan basın açıklamasının ardından Kur'an-ı Kerim okundu. Ardından yapılan duaların ardından 130 madenci sorunsuz bir şekilde dağıldı.
Bir diğer iş bırakma eylemi ise Yozgat Şeker Fabrikası'nda yapıldı. Yozgat Şeker Fabrikası'nda 350 sendikalı çalışan, fabrika yemekhanesinde toplanarak Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle bir günlük iş bıraktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sorgun'da maden işçileri Soma için iş bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN