Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sorun depresyon ölüm trafik kazası

Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre, 10-19 yaş arasındaki ergenlerin bir numaralı sağlık sorununun depresyon olduğu açıklandı. Ölüm nedenlerinin başında ise trafik kazaları geliyor

Giriş Tarihi: 15.5.2014
Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) hazırladığı "Dünya Genelinde Ergenlerin Sağlığı" başlıklı raporda, depresyonun 10 ila 19 yaş arasındaki hem kızlarda hem de erkeklerde bir numaralı sağlık sorunu olduğu belirtildi. 2012'de hayatını kaybeden ergenlik çağındaki 1.3 milyon gencin başlıca ölüm sebeplerinin trafik kazaları, AIDS ve intihar olduğu kaydedildi. Rapor, WHO'nun ilk defa ergenlik çağındaki gençlerin maruz kaldığı neredeyse tüm sağlık sorunlarını bir araya getirdiği bir çalışma olma özelliği taşıyor. Raporda ölüme neden olan başlıca sağlık sorunlarının sigara, alkol, uyuşturucu, AIDS, yaralanmalar, zihinsel rahatsızlıklar, beslenme, cinsel sağlık ve şiddet ile ilgili olduğu belirtiliyor. Raporda en çok alkol kullanımına ve hız sınırını aşmaya bağlı olarak meydana gelen trafik kazalarından kaynaklanan yaralanmaların ergenlik çağındaki gençlerin hayatını kaybetmesine neden olduğu belirtiliyor. Hastalıklar ve çeşitli engellilik türleri ise ölümlerin ikinci nedeni olarak karşımıza çıkıyor.

ERKEKLER 3 KAT FAZLA

10-19 yaş arasında ölen erkeklerin, bu yaş aralığında yaşamını yitiren kızların üç katı olduğu da raporda öne çıkan detaylardan. Raporda ergen sağlığını yakından ilgilendiren 6 ana başlığın öne çıktığı görülüyor:
1. Zihinsel sağlık sorunlarının ergen ölümlerinde önemli etkisi var. Bu şekilde ölen ergen grubunda depresyonun en önemli ölüm nedeni olduğu ve intiharın en çok rastlanılan üçüncü ölüm sebebi olduğu belirtiliyor.
2. 2000 yılına göre özellikle anne ölümlerinin yaygın olduğu bölgelerde, erken yaşta doğumdan kaynaklanan ve ölümle sonuçlanan komplikasyonlarda düşüş olduğu gözlemlendi. Ancak küçük yaşta anne olmak halen 10-19 yaş arası kızların ölümüne neden olan en önemli ikinci etken.
3. Ergenlerde AIDS'e bağlı ölümler yükseliyor. Özellikle Afrika'da HIV'e bağlı ölümler artarken, diğer bölgelerde azalıyor. AIDS küresel düzeyde 10-19 yaş arası her iki cinsiyetteki ergenlerde de ikinci ölüm nedeni olarak karşımıza çıkıyor.
4. Aşının yaygınlaşması nedeniyle Afrika'da 2012'de 2000 yılına göre kızamıktan ölen ergenlerin sayısında yüzde 90 oranında bir düşüş olduğu gözlemlendi. Ancak Afrika'da halen 10-14 yaş grubunda ishale bağlı ölüm oranı ikinci sıradayken, solunum yollarına bağlı ölümler dördüncü sırada.
5. Ergenlerin kişisel temizlik uygulamaları gibi sağlığı etkileyen alışkanlıklar da ergenlerin ölüm oranında önemli bir etkiye sahip. Ergenler arasında sigara bağımlılığının artması ve obeziteye neden olan yemek alışkanlıklarının yaygınlaşması da ergen sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.
6. Kronik hastalıkların önlenmesi için ergenliğin çok önemli bir dönem olarak ele alınması gerekiyor. Bir türlü çare bulunamayan hastalıkların kökeninde ergenlikte edinilen sağlık alışkanlıkları yatıyor.

'DÜNYA İLGİ GÖSTERMELİ'
WHO'nun Aile, Kadın ve Çocuk Sağlığı Genel Müdür Asistanı Dr. Flavia Bustreo, dünyanın, ergen sağlığına yeterince ilgi göstermediğini belirtti. Bustreo, "Bu raporun 10-19 yaş arası ergenlerin sağlık ihtiyaçlarına yeterince dikkat çekmesini ve ergen sağlığı için yenilikçi adımlar atılmasını tetiklemesini umuyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sorun depresyon ölüm trafik kazası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN