Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Taner Yıldız'dan flaş açıklama

Giriş Tarihi: 16.5.2014 18:59 Güncelleme Tarihi: 16.5.2014 22:13

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Soma kömür madeni faciasındaki son durumu açıkladı. İşte Bakan Yıldız'ın açıklamalarından satır başları:

- Şu anda arama kurtarma ekipleri madende daha rahat çalışıyorlar. Maden içerisindedeki bozulan yapı güçlendiriliyor.

- Bugün işçi kardeşlerimize ulaşacağımız kanaatindeyiz. Çalışmalara yoğun bir şekilde devam ediyor.

- Bazı yerlerde rakamlar çarpıtılıyor. Bu yaşanan acıdan keyif alacak bi şer yok. Daha yüzlerde içerde işçilerin olduğunu söyleyenler var. Bu rakamları yalanlamak için net bilgileri sizinle paylaşıyorum.

- Maden kazasının meydana geldiği anda içeride 787 işçi kardeşimiz vardı. Bu işçi kardeşlerimizden 777'u sağ ya da vefat etmiş şekilde maden içerisinden çıkarıldı.

- Kazanın meydana geldiği kömür madeninde 17-18 işçi kardeşimiz kaldı. Bu kardeşlerimizi kurtarmak için çalışmalar devam ediyor.

- 485işçi kardeşimiz bir şekilde sağ olarak çıktılar.

- 292 işçi kardeşimiz hayatını kaybetti. Bu işçi kardeşlerimizden 283'sinin cenazeleri ailelerine teslim edildi.

- En son bir işçimiz daha ailesine teslim edildi. İçeride daha yüzlerce işçi bulunduğu haberini kati bir dille yalanlıyorum.

- 3 işçi ağır olmamakla beraber şu an hastanede bulunuyor.

- AFAD'ın web sitesinde hayatını kaybeden isim ve doğdukları yerler yayınlanıyor. İster iktidar, ister muhalefet partilerinden olsun hiç fark etmez. Çünkü bu ortak acımız.

- Şu an da arama kurtarma faaliyetleri olmayan bölümlere savcılar girmiş ve incelemelerde bulunuyorlar.

- Ayrıca Soma'daki tüm madenler denetleniyor.

SOMA FACİASI EZBER BOZDU

Bakan Çelik de Türkiye'nin en büyük maden kazalarından birini yaşadığını, Türkiye'nin büyük üzüntü içinde olduğunu, madende kalan 18 işçiye ulaşmak en büyük hedefleri olduğunu söyledi. Çelik konuşulacak çok konu olduğunu ancak bunun yeri ve zamanı geldiğinde herkesin konuşacağını söyledi.

Maden ocağının kurtarma çalışmanın yapıldığı alanın müsait hale gelir gelmez yeni bir teftiş kurulunun hemen buraya gelip incelemelerde bulunacağını söyleyen Çelik, bu kazanın ezber bozan bir kaza olduğunu, bura ile ilgili birçok spekülatif değerlendirmeler yapıldığını anlattı. Çelik burası ile ilgili en ufak bir ayrıntıyı ıskalamadan olayın ortaya çıkarılması için çaba sarfedeceklerini söyledi.

FACİADA KİMİN HATASI VARSA

Çelik, işyeri takip defterleri ilgili her konuda savcılığın inceleme başladığını, kayıtdışılığın söz konusu olmadığını belirterek "Bir yanlışlık varsa bunların sonuna kadar gidileceğini belirtmek istiyorum" dedi. Bakan Çelik sosyal güvenlikle ilgili, mağdur ailelere ulaşacaklarını ve herhangi bir aksaklığa müsade edilmeyeceğini söyledi. Çelik, facia ile ilgili kimin hatası varsa bunu ortaya çıkaracaklarını söyledi.

Bakan Yıldız, Soma faciası ile ilgili her şeyin şeffaflık içinde süreceğini burası ile ilgili Meclis'te soruşturma komisyonuna destek vereceklerini söyledi. Yıldız, herkesin duyduğu hassasiyetin Başbakan Erdoğan tarafından da duyulduğunu, burada herhangi bir ihmal varsa bunun ortaya çıkarılması için talimatları olduğunu söyledi. Kamu ve özel hiç farketmeden ihmali olanın ortaya çıkarılacağını söyledi.

Bakan Çelik, İş Sağlığı Güvenliği yasasının çıkarılması için çok çaba harcadıklarını, buna rağmen böyle bir facianın yaşandığını bunun için herkesin iş sağlığı konusunda daha çok hassasiyetlere sahip olması gerektini söyledi.

17 VEYA 18 MADENCİ İÇERDE

Bakan Yıldız, maden faciasının neden kaynaklandığına ilişkin her türlü çabanın gösterileceğini, önceliklerinin oradaki madencilerin tümünü çıkarmak olduğunu ondan sonra da tüm incelemenin gecikmeden başlatacaklarını belirterek "Bugün hala burada çok daha fazla sayıda insan olduğuna ilişin söylentiler artniyetten kaynaklanmaktadır. İçerde hummalı bir çalışma var. İnşallah bu gece yapılacak çalışma ile kalan madencilerimizi ailelerine teslim etmek istiyoruz" Yıldız, içerden çıkan madencilerle ilgili DNA testleri yapıldığını, 100 üzerinde insan sayısının söylentiden ibaret olduğunu anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Taner Yıldız'dan flaş açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN