Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklara 'hayır' demeyi öğretmeliyiz

Avukat Hakkı Ünalmış yıllar sonra Almanya'dan döndüğü memleketi Konya'da çocuklara istismar ve şiddet davalarına ücretsiz bakıyor

Giriş Tarihi: 16.5.2014
Uzun yıllar Almanya'da çocuk hakları konusunda eğitimler verip akademisyenlik yaptıktan sonra 2002'de memleketi Konya'ya dönen avukat Hakkı Ünalmış, seminerlerine burada da devam etti. "Çocuklardan Yükselen Çığlık" broşürleri bastırıp dağıtan Ünalmış, şiddete ve istismara uğrayan çocukların davalarını da ücretsiz olarak aldı. Konya Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanlığı yapan, 2010'da ise Türkiye'nin çocuk hakları konusundaki ilk ve tek derneği "Çocuk Haklarını Koruma Derneği'ni" kuran Ünalmış, dernek üyeleriyle eminerlere ve bilgilendirme faaliyetlerine devam etti.

"ÇOCUKLARA BASKI VAR"
Ünalmış, son dönemde artan çocuk istismarları ve cinayetleri konusunda toplumu 12 yıldır uyardıklarını anlatarak, "O çığlık anne, baba, öğretmen, usta yani tüm toplumaydı. Ancak çığlığımız yeterince duyulmadı. Sorunun çözümü için ilk halka ailedir. Aileler çocuklarına baskıcı olmamalı ve onlarında duygula0rının düşüncelerinin olduğunu anlamalıdır. Çünkü toplum olarak çocuğun arkadaşlarından giyim tercihlerine kadar her şeyine baskı yapıyoruz. Sonuçta ise her şeye tamam diyen ve kendine güveni olmayan çocuklar ortaya çıkıyor. Bu çocuklar da kandırılmaya müsait hale geliyor. Önce çocuklara hayır demeyi öğretmeliyiz. Çünkü "Hayır" demeyi bildikten sonra yanına yaklaşan bir kişi onu kolaylıkla istediği yere götüremez. Bunu bilmeyene ve korkularla yetişen çocuk, kendisini taciz eden öğretmene bile hayır diyemiyor. Ayrıca tüm toplum bu konuya sahip çıkmalı, okullarda eğitimler verilmeli, akademisyenler çalışma yapmalı. İşin son halkası ise devlet, kolluk kuvvetleri ve hukuki yaptırımlardır. Eğer toplum bilinçlenmemişse bu sorun cezaların arttırılmasıyla çözülmez. Bugün çocukları öldüren ve onlara cinsel istismarda bulunanlar da dün çocuklardı. Ama onları eğitemedik. En azından bundan sonrakileri eğitelim ve toplum olarak bu konuya sahiplenelim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklara 'hayır' demeyi öğretmeliyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN