Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk 45 dakika alarmı

Gizem Akdeniz'in kaçırılarak vahşice öldürüldüğü Adana'da polis çocuk kaçırma ve cinsel istismar vakaları için 24 saat görev başında bekleyen özel bir ekip kurdu. Çocuk Şube Müdürü Şireli, kayıp vakalarında ilk 45 dakikanın çok kritik olduğunu söyledi

Gizem'in öldürülmesinin ardından Adana polisinde 12 kişiden oluşan ve 24 saat görev başında olan özel bir ekip kuruldu. Ayrıca okullarda konferanslara başladı. Çocuk Şube Müdürü Cihat Şireli ise kayıpların yaz aylarında arttığına dikkat çekti. Son dönemde artan çocuk cinayetleri Adana'da 6 yaşındaki Gizem Akdeniz'in öldürülmesiyle Türkiye gündemine oturdu. Bu cinayetin ardından Vali Hüseyin Avni Coş ve Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek'in talimatlarıyla kayıp çocuk olaylarına anında müdahale için Çocuk Şube Müdürlüğü bünyesinde 12 kişiden oluşan ve 24 saat görev başında olan özel bir ekip kuruldu. Bir çocuk kaybolduğunda önce ekibin bir bölümü çocuğun kaybolduğu bölgede 'Alan taraması' yaparak, mahallede bekâr evlerinde kalan olup olmadığını, daha önce taciz, fuhuş, cinsel istismar gibi suçlardan cezaevinde yatıp çıkmış ve bölgede yaşayan kişilerin bulunup bulunmadığını araştırıyor. Bölgenin çıkarılan krokisinde parklar, pazarlar, sulama kanalları tespit edilerek bu alanlar aranıyor. Merkezde bulunan ekip ise gelen bilgi ve ihbarları değerlendirip sokakta aktif olarak arama yapan ekibe bilgi aktarıyor. Sonuç olumsuz yöne giderse bu özel ekibe asayiş ekipleri de katılıyor.

ÖZEL EKİBİN İLK BAŞARISI
Bu çalışma ilk meyvesini de verdi. Birkaç gün önce okula giden ve bir daha dönmeyen 14 yaşındaki K.G.'nin ailesinin başvurusu üzerine harekete geçen özel ekip, önce arkadaşlarıyla temasa geçti. K.G.'nin Facebook'u aktif olarak kullandığını öğrenen özel ekip, arkadaşlık teklifinde bulundu. Çocuk teklifi kabul edince de Facebook'tan iletişime geçen psikolog kısa sürede Mersin'de olduğunu belirledi. Psikologun ikna ederek adresini öğrendiği çocuk, Mersin'den getirip ailesine teslim etti. Ayrıca Toplum Destekli Büro Amirliği ekipleri de okullarda anaokulu ve ilköğretim okullarında veli ve öğrencileri bilinçlendirme konferansları düzenliyor. Bu konferanslarda çocuklar dışarıya tek başlarına çıkmamaları, tanımadığı kişinin ellerinden hiçbir şey almamaları ve onlarla beraber hiç bir yere gitmemeleri anlatılıyor. Ekipler ailelere de çocuklarının kaybolduğunu düşündükleri an hemen polise başvurmalarını öneriyor.

'KAYBOLDUĞU DÜŞÜNÜLDÜĞÜ AN BİLDİRİN'
Çocuk Şube Müdürü Cihat Şireli, çocuk kayıplarının özellikle yaz aylarında arttığına dikkat çekerek, "Ergenlik çağına gelen çocuklar heyecan ve macera aramaya başlıyor. Ailelerine söylemeden, çalışmak ya da tatil yapmak için turizm bölgelerine gidiyorlar. Gönül ilişkisi gibi nedenlerden dolayı evden kaçıyorlar. Çocuklar bulunduğunda ya da döndüklerinde anne ve babaları ani tepki vermemeli. Ona tekrar kavuştuğu için mutluluklarını dile getirmeli ve evden kaçmasına neden olan sorununun köküne inerek destek olmalılar. Aileler 24 saat geçmeden çocuklar kayıp olarak aranmıyor. Bu çok yanlış. Çocuğun kaybolduğunu düşündüklerinde hemen fotoğrafıyla polise başvursunlar. Çünkü bizim için ilk 45 dakika çok önemli. Ayrıca zihinsel engelli çocukların aileleri bize başvurarak çocuklarının parmak izlerini verip adreslerini belirtirse kendilerini ifade edemeyen çocuklar bulundukları an ailelerine teslim edilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk 45 dakika alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN