Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaptan sireni karıştırmış

Giriş Tarihi: 16.5.2014

Ecesu ile anneannesinin öldüğü feribot kazasının Şafak duruşmasında sanık kaptan Erkan Atalay İm ifade verdi. 17 yıllık kaptan, yandaki feribotun sireninin, kendi gemisinden çalındığını sandığını söyledi

İstanbul Sirkeci'de Sadabad adlı feribotta 5 yaşındaki Ecesu Yılmaz ile anneannesi Şaziye Güleren'in öldüğü kazaya ilişkin davanın dün görülen ilk duruşmasında sanıklar dinlendi. Hakkında 15 yıla kadar hapis istenen kaptan Erkan Atalay İm, araç alımı sırasında feribotta yönlendirme yapmakla görevli usta gemici Özay Yaşar ve araçların feribota yüklenmesi ile görevli çımacı Levent Dönmez'in dinlendiği duruşmada aracı kullanan anne Ebru Güleren Yılmaz ile araçtan sağ kurtulan teyze Mine Dalkılıç hazır bulundu. Duruşmada verilen ifadeler özetle şöyle:

Kaptan Erkan Atalay İm: 17 yıllık mesleki tecrübem var. Yandaki Sultanahmet adlı feribottan gelen siren sesi, kullandığım feribottan geldi sandım. Monitörde kapak üstünde araç görmeyince yüklemenin tamamlandığını düşündüm. Telsizden, yüklemenin tamamlandığı anlamına gelen anonsu duyunca kumanda konsoluna dönüp hareket için gerekli düğmelere bastım. Tekrar kameraya döndüğümde aracı gördüm. Suya kaydığını görünce sıkışmaması için iskeleden ayrıldım. Kurtarma işlemlerini kolaylaştırmak için gemiyi Haydarpaşa'ya götürüp teslim oldum. Büyük üzüntü duyuyorum.

'TELSİZDEN KA PTANA BAĞIRDIM'
Usta gemici Özay Yaşar: Kapak ayağımın altından kayınca geminin hareket ettiğini anladım. Bu sırada bir araç daha kapağa çıkmıştı. Telsizden kaptana "Ne yapıyorsun, kapakta araç var" diye bağırdım. Ardından belki kapağı kaldırırsam aracı gemi içine çekebilirim diye "floting alma" işlemini gerçekleştirmek için düğmeye bastım. Fakat bu komutu ancak 2-3 saniyede algılıyor. Süre yetmeyince araç suya düştü. Kapak düz durumda sabit kalırsa yükleme sırasında kırılabilir diye floting denen işlemi yaparız. Kapak yukarı ve aşağı yarım metre hareket edebilir. Yükleme işlemi bitince kapağın kapatılması için gerekli düğmeye ben basarım. Kapak kalkarken bu işlemin gerçekleştiğine ilişkin siren sesi duyulur. Köprüde yeşil ışık yanar ve kaptan bu işlemi ayrıca monitörden de izler. Kapak kapanınca ben 'Güverte kapak alındı. NETA' diye telsizden anons ederim. Ancak olayın gerçekleştiği gün kalkış prosedürünün hiçbiri gerçekleşmeden kaptan kalkış işlemini başlattı. 5 yıldır İDO'da çalışıyorum, hiç böyle bir şey görmedim. Duruşmada anne Ebru Güleren Yılmaz davaya katılmak istediğini söyledi. Gemide görevli mühendis Muhammet Bayraktar'ın tanık olarak dinlenmesine ve avukatların taleplerini yazılı iletmeleri için süre tanınmasına karar veren mahkeme, duruşmayı 12 Haziran'a erteledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaptan sireni karıştırmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN