Türkiye'nin en iyi haber sitesi

39 yıl istendi, 'güvence miktarı'yla tahliye oldu

Evli iki çocuk annesi kadına tornavida zoruyla tecavüz ettiği öne sürülen ve 39 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan minibüs şoförü, 50 bin lira "güvence miktarı" karşılığında tahliye edildi

Giriş Tarihi: 17.5.2014
İstanbul'da şoförlük yaptığı minibüsüne aldığı kadına cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla 39 yıl hapis istemiyle yargılanan Şakir O., 3'üncü yargı paketinin getirdiği bir düzenlemeyle 50 bin lira "güvence miktarı" karşılığı tahliye edildi. İddianameye göre, evli ve iki çocuk annesi Birsen E. (38), 7 Temmuz 2013 günü ev temizliğinden dönerken Yenibosna'da bir minibüse bindi. Minibüste kendisinden başka yolcu olmayan Birsen E. parayı uzattığı minibüs şoföründen "Paraya gerek yok" cevabını alınca "Bedava mı yolcu taşıyorsunuz?" diyerek elindeki 1.50 lirayı para kutusuna attı. İddiaya göre genç kadının Kocasinan üst geçidine geldiğinde inmek istediğini söylemesi üzerine, şoför Şakir O. aracı durdurmayarak yan yola girdi. Birsen E.'nin minibüsün orta camını açarak kendisini dışarı atmaya çalıştığını gören şoför, frene bastı. Tornavidayla kadının yanına gelen Şakir O., saçından tuttuğu genç kadına tecavüz etti. Şoför, yalvarması üzerine kadını Kocasinan üst geçidine yakın bir yerde serbest bıraktı.

'KENDİ RIZASIYLA OLDU'
Karakola giden kadın, yaşadıklarını gözyaşları içerisinde polise anlattı. Gözaltına alınan Şakir O., İkitelli-Topkapı hattında minibüsçülük yaptığını, olay günü Birsen E. ile para karşılığı anlaştıklarını ve 50 lira ödeyip rızasıyla birlikte olduğunu beyan etti. Soruşturma sonunda evli ve bir çocuk babası Şakir O. hakkında mağdurun beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde silah zoruyla cinsel saldırı suçu ve hürriyetinden yoksun kılma suçundan toplam 39 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

3. YARGI PAKETİYLE DEĞİŞTİ

Bakırköy 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde önceki gün görülen duruşmaya getirilen sanık Şakir O., mağdure ile cinsel ilişki yaşadığını ancak bunun zoraki olmadığını belirterek tahliyesini istedi. Savcı da mevcut delil durumu, sabit ikametgâh sahibi olmasını göz önüne alarak sanığın tahliyesini ve adli kontrol altına alınmasını talep etti. Sanığın tutuklu kaldığı süreyi dikkate alan mahkeme, CMK 109/3-f maddesi uyarınca 50 bin lira güvence miktarı yatırmak koşuluyla tahliye kararı verdi. İkametine en yakın kolluk birimine imza atmak suretiyle adli kontrol altında tutulmasına karar verilen sanık için yurtdışına çıkış yasağı da getirildi. Mahkeme heyeti, mağdurenin ruh sağlının bozulduğuna dair raporun Adli Tıp Kurumu'ndan beklenmesi için duruşmayı erteledi. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) adli kontrol sistemini düzenleyen 109. maddesinde nakit karşılığı tahliye için önceden üst sınır 3 yıl olarak düzenlenirken, 3. Yargı paketiyle değişen 6352 sayılı yasanın 98 maddesiyle bu madde değişerek sınır ortadan kaldırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
39 yıl istendi, 'güvence miktarı'yla tahliye oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN