Giresun Adası kuşlara bırakıldı

Giriş Tarihi: 17.5.2014 12:10 Güncelleme Tarihi: 17.5.2014 12:11

Çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan Giresun Adası, kuşların üreme döneminde rahatsız edilmemeleri amacıyla bir süreliğine ziyarete kapatıldı.

Giresun Valisi Hasan Karahan, Giresun Adası'nda yaklaşık 30 kuş türünün barındığını söyledi.

Adaya kuluçka döneminde kuşların yoğun olarak uğradığını belirten Karahan, "Yumurtaları ve yumurtadan çıkacak yavruları korumak amacıyla her yıl adaya çıkış yasağı uyguluyoruz, gireni çıkanı kontrol ediyoruz. Hayvanları korumak amacıyla böyle bir tedbir var, bu yıl da bu tedbiri uyguluyoruz" dedi.

Adaya gitmek isteyenlerin Giresin Valiliğine bilgi vermesi gerektiğini dile getiren Karahan, "Orada bekçimiz var, bekçi kontrolünde, kuşları çok rahatsız etmeyecek şekilde ziyaretlere müsaade ediyoruz" diye konuştu.

Giresun Adası'nda gönüllü olarak 13 yıldır bekçilik yapan Hasan Başer ise martıların adaya şubat ayında geldiklerini belirterek, "Buraya gelenlere yumurtlama dönemi olduğu için adaya çıkmanın yasak olduğunu söylüyoruz. İzin alanları, kısıtlı şekilde gezdiriyoruz, martılarla, yumurtalarla kesinlikle temas ettirmiyoruz. El sürülen yumurtayı martı kesinlikle kabul etmiyor. Yavrusuna dokunsanız onu da kabul etmiyor, dışlıyor" ifadesini kullandı.

Başer, karabatakların üç cinsi olduğunu dile getirerek, "Tepeli karabatak, siyah karabatak ve çil karabataklar. Bir cinsi kayaların üzerine yuva yapar, diğerleri ağaçlara yuva yapar. Karabatakların yavruları yumurtadan, martıdan önce çıkar. Yumurtaları yeşil olur, bir cinsi tavuk yumurtası gibi beyaz olur" dedi.

Çok sayıda kuşun barındığı, 39 dönüm alana sahip Giresun Adası'nın 6 Mayıs-30 Haziran arasında ziyarete kapalı kalacağı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Giresun Adası kuşlara bırakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN