Boşandığı kocasının soyadını kullanacak

İsviçre'de yaşayan Nazan Somuncu, 2008'de boşandığı Türk eşinin soyadını kullanabilmek için Ankara'da dava açtı. Hâkim, kadının 6 yıl önce boşandığı kocasının soyadını Türkiye'de de kullanmasına izin verdi

Giriş Tarihi: 19.5.2014
Ankara 7. Aile Mahkemesi, tartışmalara konu olan boşanan bir kadının eşinin soyadını kullanabilme hakkına dair örnek bir karar aldı. İsviçre'de Zürih Bölge Mahkemesi'nde 2008'de 23 yıllık eşi Eyvaz Özdemir'den ayrılan Nazan Somuncu, İsviçre'deki kurallar ve yasalar gereği eski eşinin soyadını kullanmaya devam etti. Ancak Türkiye'deki yasaya göre boşanan kadının bekârlık soyadını kullanması gerekiyordu. Çift soyadı taşımak yerine İsviçre'de yaptığı gibi eski kocasının soyadını Türkiye'de de kullanabilmek için Ankara 7. Aile Mahkemesi'nde dava açan Somuncu, sürekli Türkiye ve İsviçre arasında gidip geldiğini, 20 yıldır tüm resmi belgelerde eski eşinin soyadını kullandığını vurguladı. Yeni eşinin bu durumdan rahatsız olduğunu öne süren davalı Eyvaz Özdemir ise bu talebe itiraz etti.

'EŞ İSTEMESE DE KULLANILIR'
Davaya bakan Hâkimi Zarife Zengin Togay, Türkiye'de eş istemediği sürece boşandığı eşinin soy ismini kullanamayan kadınlar için örnek bir karar verdi. Hâkim Togay, kararında şunları kaydetti: "Çiftin 2008'de İsviçre yasalarına göre boşandığı, İsviçre Medeni Kanunu'nun 119. maddesindeki 'Evlenme ile soyadını değiştiren eş, boşanmadan sonra bu soyadını muhafaza eder, söz konusu eş nüfusa bekârlık soyadını taşımak istediğini her zaman beyan edebilir' hükmü uyarınca 6 yıldır boşandığı eşinin soyadını kullanmaktadır. Çifte vatandaşlığı bulunan davacı bu yasa hükmü uyarınca İsviçre ve Türkiye'de tüm resmi ve özel işlerini bu soyadıyla yapmıştır. Eski eşinin soyadını kullanmasından bir menfaati bulunmadığı, bunun eski eşine zarar vermeyeceği açıktır. Davalı evlendiği eşinin istemediğini beyan etse de kadın İsviçre de bu soy ismini kullanmaya devam edecektir. Kaldı ki Özdemir soyadı spesifik olmayıp, Türkiye'de pek çok yörede kullanılmaktadır. Kadının boşandığı eşinin soyadını kullanmasında hukuki yarar bulunmaktadır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boşandığı kocasının soyadını kullanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN