Yüz işçiden sadece o kurtuldu

Soma ilçesindeki maden faciasında, iş makinelerinin çalışması için gerekli basınçlı havayı taşıyan hortumu gaz maskesine tutarak karbonmonoksit gazından zehirlenmekten kurtulan işçi, aynı bölgede birlikte çalıştığı yaklaşık 100 işçiden sağ kalan tek kişi oldu.

Giriş Tarihi: 20.5.2014 11:42
Dokuz yıldır madencilik yapan ve yaklaşık 3 yıldan bu yana facianın meydana geldiği madende çalışan 39 yaşındaki Sadettin Özkoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olay günü 700-800 metrede çalıştıklarını, kendilerine elektrik trafosunun patladığı ve çalıştıkları bölgeyi boşaltmalarının istendiğini, başlarındaki kişilerin yaklaşık 100 kişi bir bölgeye topladığını anlattı.

Madenden çıkacakları bölgeyi duman kapladığı için buraya gidemediklerini, bulundukları bölgeye duman gelmeye başladığını dile getiren Özkoç, şöyle konuştu:

"Olay bizim çalıştığımız bölgede olmadı. Başka bir yerdeydi ancak bizim bulunduğumuz yere acı bir koku gelmeye başladı. Arkadaşlarımızla gaz maskelerimizi taktık ve dua ettik. Onlar da etti ama arkadaşlarım bir süre sonra teker teker vefat etmeye başladı. İş makinelerinin çalışması için gerekli olan basınçlı havayı taşıyan hortumu maskeme tuttum. Bu sayede karbonmonoksidi, dumanı nefes bölgemden uzaklaştırdım. Bilincimi kaybetmedim. Tahlisiye, arama kurtarma ekiplerinin ışığını gördüm, bağırdım. Çok zaman geçmişti, inşallah sağ çıkarım dedim, kurtaran olur dedim. Beni 5 saat sonra akşam 8 gibi buldular. Yaklaşık 100 işçiden sadece ben kurtuldum. Hepsinin cenazesinin üstünden geçtik. Koruma cebi olsaydı hepsi kurtulurdu."

"BORÇLARIMIZ VAR, YAPACAK BİR ŞEY YOK"

Ev aldığı için borçlandığını, bunun için de çalışmaktan başka bir çarelerinin olmadığını dile getiren Özkoç, "Şu anda ne yapacağımı hiç bilmiyorum. Hayatta tutunmak için bir şeyler yapacağız. Borçlarımız var, yapacak bir şey yok, çalışmak zorundayım. Ya başka bir iş bulurum ya da madene girerim" dedi.

Özkoç, krediyle ev aldığını belirterek borçların ertelenmesini talep etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüz işçiden sadece o kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN