Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hayırlı cinayetler'

Gülsuyu'ndaki cinayet ve saldırılarla ilgili 35 kişi hakkındaki soruşturma tamamlandı. Örgüt liderine ait "Allah herkese hayırlı cinayetler nasip etsin" gibi ifadeler kan dondurdu

Giriş Tarihi: 21.5.2014
İstanbul Maltepe Gülsuyu'nda geçen eylül ayında iki grup arasında çıkan olaylarda 21 yaşındaki Hasan Ferit Gedik'in öldürülmesi ve çok sayıda kişinin de yaralanmasıyla ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. 5 mağdur ve 18 şikâyetçi ile 15'i tutuklu ve 35 sanığın yer aldığı iddianamede silahlı suç örgütünün yapısı ve şüphelilerin örgütteki rollerine yer veren Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, 30 suç eylemiyle ilişkilendirdiği örgütün liderliğini İbo lakaplı Mesut Turhan'ın, yöneticiliğini ise Zafer Turhan ve Yakup Dalkılıç'ın yaptığını belirtti. Sanıklar hakkında 11 yıldan 269 yıl arasında değişen hapis ve müebbet hapis cezaları talep edildi.

BİR GECE ÖNCEDEN HUSUMET

Hasan Ferit Gedik'in öldürülmesiyle ilgili kısımda, 28 Eylül 2013 akşamı örgüt üyesi olduğu iddia edilen Aytekin Turan'ın Gülsuyu'nda sloganlar atarak yürüyüş yapan ve "siyasiler" olarak adlandırılan 50-60 kişilik kalabalığa doğru ateş edip 3 kişiyi yaraladıktan sonra kaçtığı belirtildi. Ertesi gün yine yürüyen 50-60 kişilik grubun içinde silahlı ve eyleme hazırlıklı kişiler olduğu, daha sonra iki grup arasında çıkan çatışmada Hasan Ferit Gedik'in sol omuz, gırtlak ve kafasına aldığı 3 kurşunla hastanede öldüğü, arkadaşları olan Gökhan Aktaş, Yalçın İleri ve Abdullah Kıyak'ın da yaralandığı ifade edildi. İddianamede, Zafer Turhan'ın başka bir örgüt mensubuyla yaptığı telefon görüşmesinde "Kan kin nefret. Anladın mı intikam el bombalarıyla keleşlerle geziyoruz. Allah herkese hayırlı cinayetler nasip etsin polis molis öldürmeyelim de polis devletin bir adamı. Devrimci öldürsek önemli değil" dediği kaydedildi. Afiş asan 9 kişiyi yaraladığı, uyuşturucu madde satışı yaptığı ve mahallede haraç topladığı iddia edilen suç örgütünün, "her zaman elinin tetikte olduğu ve eylem yapabileceğinin anlaşıldığı" belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hayırlı cinayetler'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN