Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aznavour 90 yaşında

Giriş Tarihi: 22.5.2014

Osmanlı topraklarını terk edip Paris'e yerleşen bir ailenin çocuğu olan ve bugün 90 yaşına giren Ermeni asıllı Fransız şarkıcı Charles Aznavour: "Ailem beni Türklere nefret besleyecek şekilde yetiştirmedi"

Dünyaca ünlü Ermeni asıllı Fransız müzisyen Charles Aznavour, bugün 90'ıncı doğum gününü kutluyor. Sıradışı sanatçı kimliğiyle Türk ve Ermeni halklarının barışı için gösterdiği çabalarla tanınan Aznavour; büyük sanatçılara özgü özgür bir vicdanı, bağımsız bir duruşu, insancıl, özgün ve yaratıcı yaklaşımlarıyla biliniyor. Türklerden nefret etmemeyi anne-babasının bir vasiyeti olarak görüyor. Özellikle annesinin Osmanlı diline ve edebiyatına vakıf olduğunu, evde Türkçe tekerlemeler söylediğini anlatıyor, onu "Ermeni asıllı bir Türk'tü" diye tanımlıyor. 90 yaşındaki barış şarkıcısının, bugüne kadar Türk basınına yansımamış sıra dışı önerilerine SABAH ulaştı. İşte onlardan bazıları:
Aznavour, Eylül 2011'de France-2 TV kanalındaki "Vivement Dimanche" programında, bir katılımcının Türkler aleyhindeki ifadesi üzerine bu kişiyi susturup "Türkler mükemmel insanlardır, eğer aramızda varsa hoş gelmişlerdir" dedi.
Hiçbir zaman toprak/mal iadesi veya tazminat talebinde bulunmadım. Bunun yerine şunu öneririm: İki ülke arasında sınırların açılması halinde eski Ani şehri UNESCO'nun yardımı ve Türk ve Ermenilerin işbirliğiyle Dünya Mirasına layık biçimde restore edilsin ve Türk Hükümeti Ermenilerin Ani'yi ziyareti için erişim sağlayacak özel bir geçiş izni versin.(...)
Türkiye-Ermenistan protokolleri imzalanmasının ertesi günü Ermenilerce kötülenerek sonuçsuz bırakıldı. Oysa Ermenistan ile Türkiye sınır komşusu. Küçük bir kayıt dışı ekonomi var. Ermeniler Türkiye'ye tatile gidiyor. Dolayısıyla tüm bu tüm bu tartışmaların gülünç hale geliyor. Ermenistan ciddi tehlike altında ve herkes soykırım kelimesine takılıyor. Bunun ülkeyi nasıl ilerlettiğini göremiyorum.
Biz Hıristiyanlar içerken "sağlığına" deriz, Yahudiler "yaşamına" derler, Türkler ise "şerefine" diye içerler. Sanıyorum sorunun özü burada yatıyor. Türkler onurlarının kırılacağını düşünüyorlar. Türklerin anlamasını sağlamamız gereken şey şerefin çift yönlü olduğudur. Şeref sadece korunmak/sakınmak değil, aynı zamanda olmuş olanı kabullenmek ve gençliğin omuzlarında çıkmaz bir lekeye sahip olmaması için çalışmaktır.
Anne-babam beni asla Türklere nefret besleyecek şekilde yetiştirmediler. Her zaman Türkiye'den ve insanlardan harikulade insanlar olarak bahsederlerdi. Bizim Türklerle çok yakınlıklarımız olduğunu söylerlerdi. Bir gün barışacaklarına inanıyorlardı. Tazminat talep etmeyi hiçir zaman düşünmediler. Ben de onların yüzünü kara çıkarmadım. Türkiye ve Türkler ile ilgili hep iyi şeyler hissettim ve söyledim.

SAHNEYE VEDA ZAMANI: 2024
Aznavour, 1915 olaylarının ardından Osmanlı topraklarını terk ederek Paris'e yerleşen bir ailenin çocuğu. 81 yıllık sahne hayatında ulaşılması zor başarılara imza attı. II. Dünya Savaşı'nda Alman işgaline, yoksulluğa rağmen neşeli ve kibar çizgisini hiçbir zaman terk etmedi. Sanatçı "Doğum günleri 18 yaşındakiler için değerlidir. Benim için 89, 90 olmuşsun fak etmez" diyor. Yaşına rağmen dünyayı gezmeyi, binlerce kilometre ötedeki hayranlarıyla şarkı söylemeyi bırakmayan Aznavour sonbahara kadar Berlin, Frankfurt, Londra, Varşova, Barselona, Roma ve Moskova'da da konserler verecek. Aznavour, şakayla karışık sahnelere veda edeceği tarihi de açıkladı: "22 Mayıs 2024! O zaman 100 yaşında olacağım, umarım sizler de beni izlemek için orada olursunuz" diyen Aznavour aynı zamanda Ermenistan'ın İsviçre Büyükelçisi ve Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi. Aznavour'un 1915 meselesi hakkında yaptığı çeşitli yorumlar, özellikle sözde soykırım savunucularının hedefi haline gelmesine neden olmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aznavour 90 yaşında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN