Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Canlı türlerinin yeni yıldızları

Geçen yıl keşfedilen canlılar arasında en önemlisi, yağmur ormanlarında yaşayan bir tür rakun... İlk 10'luk listede sadece 2500 adet kalmış ağaçtan, asla ölmeyen mikroba kadar birçok ilginç tür var...

Giriş Tarihi: 24.5.2014
Ortalama 4 buçuk milyar yaşında olduğu sanılan dünyada hâlâ keşfedilmeyi bekleyen yeni canlı türleri bulunuyor. New York merkezli Uluslararası Tür Keşif Enstitüsü (IISE) adlı kuruluş, geçtiğimiz yıl keşfedilen 18 bin tür canlıdan en ilginç 10'unu seçti. Zirvede tartışmasız, Batı Yarıküre'de son 35 yılda keşfedilen ilk etçil memeli olan 'Olinguito' yer alıyor.
1-Latince adı "bassaricyon neblina" olan Olinguito, bilinmeyen bir canlıya ait kemiklerin bulunması sayesinde geçtiğimiz ağustosta keşfedildi. Kolombiya ve Ekvador sınırları içinde yer alan yağmur ormanlarında bulunan ve rakunların "kuzeni" olduğu belirtilen Olinguito'nun tek sorunu, yaşadığı bölgedeki ağaçların tahrip edilmesinden dolayı neslinin tehlike altında olması...
2-Tayland'ın dağlık bölgelerinde geçen yıl bulunan 12 metre boyundaki "Kaweesak'ın Dragon Ağacı" krem rengi çiçekleri ve yumuşak yaprakları ile görenleri büyülüyor. Ancak malesef üstünde yetiştiği kireçtaşıyla kaplı bölgenin ticari amaçla kazılması nedeniyle dünyada yalnızca 2500 örneği bulunan bu türün de nesli tehlike altında.
3-Adını Antarktika'da milyonlarca yıl önce başlayıp biten sıcak dönemi araştırmak için sondaj yapan ANDRILL adlı projeden alan "ANDRILL Denizşakayığı" buzda yaşayabiliyor. Bu sıradışı canlı buzullarda oyuklar açarak kendisine yuva yapıyor.
4-Geçen yılın bir diğer sıra dışı canlısı da karides familyasından "Liropus Minisculus" yani İskelet Karides. 3.3 milimetrelik boyu ile familyasının en küçüğü olan karides ilk kez California'nın güneyinde Santa Catalina mağarasında bulundu.
5-Tunus'ta keşfedilen mantar türü "Orange Penicillium" hücre dışı kanallar üreterek susuz kaldığında kendi kendine yetebilme şeklinde bir savunma sistemi geliştirmiş.
6-Avustralya Melville Burnu'nun bitkisel coğrafi özelliklerine göre kamuflaj yapabilen bir kertenkele bulundu. Latince'de "istisnai" anlamına gelen "Saltuarius eximius" adı verilen canlının şimdiden soyunun tükenmiş olabileceği belirtildi.
7-Tek hücreli Amoeboid Protist 5 santimetrelik boyuyla tek hücreliler dünyasının devi... Akdeniz'in İspanya sahilinde bulunan canlı, çevresindeki kırıntı şeklindeki bileşenleri bir araya getirerek oluşturduğu kabuğuyla bir tek hücreliye göre oldukça büyük bir hacme kavuşma özelliğiyle bilim dünyasında yerini aldı.
8-Tersicoccus phoenicis adı verilen mikroplar, uzay gemisi parçalarının temizlenip değiştirildiği iki ayrı "temiz oda"da ortaya çıktı. Birbirinden 2500 mil uzaktaki iki uzay istasyonunun yüksek güvenlik seviyesinde temizlenen odalarında bulunan canlı, yüksek PH, kuru ortam, ultraviyole, hidrojen peroksit gibi birçok mikrop öldürücüye karşı dirençli çıktı.
9-1400'den fazla çeşide sahip böcek türünün yeni üyesi Tinkerbella adlı böcek, 250 mikrometre boyuyla türünün en küçük örneklerinden... İsmini Peter Pan çizgifilmindeki karakterden alan Tinkerbella aslında göründüğü kadar masum bir yaratık değil. Küçük boyutunun avantajını kullanarak diğer böceklerin yumurtalarına saldırıyor.
10-Zospeum tholussum adlı salyangozun kabuğu ve görme yeteneği yok. Çünkü kendisi yerin 900 kilometre altında yaşıyor. DIŞ HABERLER
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Canlı türlerinin yeni yıldızları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN