Deprem sonrası uzmanlardan ilk açıklama

Giriş Tarihi: 24.5.2014 12:57 Güncelleme Tarihi: 24.5.2014 14:48

Merkez üssü Ege Denizi olan 6,5 büyüklüğündeki deprem sonrası uzmanlar açıklamalarda bulundu.

Gökçeada'nın batısında 6.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, Manisa, İzmir, İstanbul, Çanakkale, Bursa, Antalya, Kütahya ve Balıkesir'de de hissedildi.

"ARTÇILAR VAR, NORMAL AKIŞINDA GİDİYOR"

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Nurcan Meral Özel, 6.5 büyüklüğündeki depremin orta şiddette deprem üreten bir fayda meydana geldiğini belirtti. Özel, "10 tane artçı var, iki tane 5'lik artçı olduğuna göre, normal akışında gidiyor demektir. 6.5'lik bir depremden sonra 5.5'luk artçı bekleriz. İki tane 5'lik olmuş ve diğerleri de devam ediyor" dedi.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Nurcan Meral Özel, deprem sonrasında yaptığı açıklamada, 6,5 büyüklüğündeki depremin orta şiddette deprem üreten bir fay meydana geldiğini belirtti. Söz konusu fayın geçmiş yıllarda da deprem ürettiğini ifade eden Özel, "Burası geçmiş yıllarda da deprem üreten bir kaynak. Daha önceki yıllarda Athos (Yunanistan) Adası'nda 6.9'luk bir deprem var. Saros Körfezi ve o bölgede orta şiddette deprem üreten kaynaklarımız mevcut. Bugün meydana gelen deprem Kuzey Anadolu Fay Zonun Ege Denizi içindekinin devamı. Ege Denizi içindeki de doğrultu atımlı bir fayımız. Geçen yıl 15 Ocak'da da benzer yerde bir deprem meydana gelmişti. Bu En büyük deprem o bölgede 5.3'le 1983 yılında yaşanmış" dedi. Bu büyüklükteki fayın bölgedeki fayların hepsinin kırılmadığını ancak 6.5 büyüklüğündeki depremin ardından artçı depremlerin olmaya başladığını ifade eden Özel, "10 tane artçı var, iki tane 5'lik artçı olduğuna göre, normal akışında gidiyor demektir. 6.5'lik bir depremden sonra 5.5'luk artçı bekleriz. İki tane 5'lik olmuş ve diğerleri de devam ediyor" diye konuştu. Depremin Türkiye'nin birçok yerinde ve Yunanistan'da da hissedildiğini anlatan Özel, depremin meydana geldiği fayın Ege Denizi üzerindeki fay kolunda olduğunu Marmara'daki fay kolu üzerinde olmadığını bu nedenle de Marmara Bölgesi'ni etkilemeyeceğini düşündüğünü dile getirdi. Bölgede bu biçimde depremlerin olabileceğini ifade eden Özel, durum değerlendirmesi yaptıktan sonra bir açıklama yapacaklarını kaydetti.

"BU HAT ZATEN 4-5'LİK DEPREMLER YAPIP DURUYORDU"

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Ege Denizi'ndeki depreme ilişkin, "Sürpriz değil, Marmara'yı da böyle direkt tetikleyip harekete geçirecek özelliği yok" dedi.

Gündoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ege Denizi'ndeki sarsıntının Marmara'da beklenen depremle alakası olmadığını söyledi. Depremin Gökçeada'da, Yunanistan'a uzanan Kuzey Anadolu fayının devamında olduğuna dikkati çeken Gündoğdu, "Bu hat zaten 4-5'lik depremler yapıp duruyordu. Şimdi daha büyük değer işliyor. 6,5 üzeri deprem olarak düşünülebilir. Çünkü çok geniş alanda meydana gelmesi bunu ifade ediyor. Sürpriz değil. Marmara'yı da böyle direkt tetikleyip harekete geçirecek özelliği yok.17 Ağustos'ta oldu zaten. Gereken fazla enerji, beklediğimiz deprem kırığının üzerine bindi" ifadesini kullandı.

Ege Denizi'ndeki depremin Marmara'da beklenen sarsıntıyı tetikleyeceğini söyleyebilmek için veriye ihtiyaç bulunduğuna dikkati çeken Gündoğdu, konuşmasını şöyle tamamladı: "17 Ağustos'ta bir sürü 7,6, bundan çok daha büyük deprem olduğu halde her tarafı kırıp geçirmedi. Şimdi Yunanistan yakınlarındaki 6 büyüklüğündeki depremde niye böyle bir şey olsun? O kırmadıktan sonra böyle bir tetiklenme olayı yok. Sadece enerjinin bir kısmının önündeki faya yığılması... Onu da matematiksel olarak çözüyoruz zaten. Yeri, uzaklığı farklı, önünde daha Saros fayı var. Kuzey Anadolu fayının parçası. Bunu kendi başına bağımsız ama Kuzey Anadolu fayıyla alakalı düşünmek lazım."

"EGE VE MARMARA'DA TSUNAMİ OLABİLİR"

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Bu deprem sürpriz değil. 15-20 km'lik kırık oluşmuş olabilir. Öncü deprem gibi gözükmüyor. Ege'de tsunami olabilir." dedi.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN!"BEKLENEN MARMARA DEPREMİ İLE İLGİSİ YOK"

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan ise "Daha büyük bir deprem beklemiyoruz. Beklenen Marmara depremi ile ilgisi yok" dedi.

"KUZEY EGE EN AKTİF YERLER ARASINDA"

UDİM Müdürü ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Doğan Kalafat, "Deprem büyük bir alanda hissedildi. Kuzey Ege en aktif yerler arasında" dedi.

"1999 DEPREMİNİN GERÇEKLEŞTİĞİ FAY HATTINDA"

"Kuzey Anadolu fay hattı 1999'da meydana gelen depremde İstanbul içine kadar ulaşmıştı. Onun ötesinde kırılmayan bir kesim var. Bununla beraber 1912 yılında Saros Körfezi'nde kırılan bir fay var. 1912'de kırılan bu fay, Gökçeada açıklarından geçerek Yunanistan'a kadar uzanıyor. Yaşadığımız depremin de, Yunanistan'a kadar uzanan bu fayın üzerinde yaşandığını düşünüyorum ancak henüz sıhhatli bir bilgiye ulaşmış değiliz."

"YAKIN GEÇMİŞTE BELİRGİN BİR HAREKETLİLİK YOKTU"

"Yakın geçmişte Gökçeadanın batısından geçen bu hatta belirgin bir hareketlilik yoktu. Ama burası deprem beklentisinin olduğu bir yer ve fayın üzerinde. Yani 6.4 büyüklüğünde bir deprem burada olağan sayılabilir, herhangi bir anomali söz konusu değil."

"ARTÇILARI OLACAKTIR"

"6.4'lük bir depremin artçıları olabilir. Artçı depremler 5.4 şiddetine kadar çıkabilir. Bunun hemen bugün ya da yakın saatlerde olmasını beklemek doğru olmaz, önümüzdeki birkaç gün içinde ya da birkaç gafta veya bir ay içinde de olabilir."

"YUNANİSTAN VE SAROS FAYLARINDA BİR DEPREMİ TETİKLEYEBİLİR"

"Kuzey Anadolu fayı üzerinde gerçekleşen bu deprem başka depremleri tetikleyip tetiklemeyeceği konusuna gelirsek, bir depremin diğerini tetiklemesi, ancak bitişik bir fay hattını etkilemesi sonucu gerçekleşir. Depremin gerçekleştiği fay hattına bitişik faylar Saros Körfezi ve Yunanistan, yani böyle bir tetikleme olacaksa, gerçekleşecek ileri bir depremin o bölgelerde olma ihtimali var. Ama 6.4'lük bir depremin çok büyük bir depremi tetikleyeceğini düşünmüyorum."

"İSTANBUL KORKUSUNU TETİKLEYEN BİR OLGU YOK"

Prof. Dr. Şener Üşümezsöy depremi şöyle yorumladı: "Küçük artçılar olabilir. Bazen çift deprem oluyor. Kesin diye bir şey yok. Ege denizine doğru ilerleyecek o çok belli. Bu yırtık batıya doğru ilerliyor. Korktuğumuz Silivri açıklarında, Kumburgaz fayına atılma yapmıyor. O İstanbul korkusunu tetikleyen bir olgu göstermiyor."

"BÜYÜK HASAR YAPMAZ"

Deprem uzmanı Şerif Barış ise şunları söyledi: "Bu büyük bir deprem. En yakın yerleşim yeri Gökçeada... 87 km Çanakkale'ye mesafesi var. Türkiye'ye büyük hasar yapmaz. Ancak çok çürük yapılar ve çok büyük panik olursa can kaybı yaşanır. Vatandaşların sakin olması gerekiyor. Herhangi bir deprem beklentisine girmesinler. Bu bizden bağımsız Yunanistan'da olan bir deprem. Bu bir şans. Bu kadar uzak olan deprem sönecek ve hasarını azaltacaktır."

"MARMARA'NIN TEHLİKESİNİ ARTIRMAZ"

Deprem uzmanı Prof. Dr. Mustafa Aktar şunları söyledi: "Bu deprem normal bir deprem. Yine olacak. Marmara'nın tehlikesini artıran bir deprem olarak adlandırılamaz. Bir enerji boşalımı sağlayan bir deprem değil Marmara'yı iyice yükledi denilemez. Tetikleme ise şöyle: Bu birikim artan bir birikim. Bizim ortadaki birikim yüklenmiş olarak diye söyleyebiliyorsunuz. İzmit kadar büyük bir deprem değil bu. Çok tetikleyici bir deprem değil. Ama bu depremler bu yörenin ne kadar aktif olduğunu kanıtladı."

"MARMARA'NIN ETKİSİNİ AZALTMAZ"

Prof. Dr. Doğan Kalafat, deprem sonrası açıklama yaptı. Kalafat, "Bu deprem beklenen Marmara depreminin etkisini azaltmaz" dedi.

İŞTE DEPREMDEN İLK GÖRÜNTÜLER...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deprem sonrası uzmanlardan ilk açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN