Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bugün Miraç Kandil'i

Miraç Kandili nedir, bu gecede neler yapılabilir, Miraç'ta neler olmuştur?

Giriş Tarihi: 25.5.2014 10:04 Güncelleme Tarihi: 25.5.2014 10:15
İsrâ' ve Miraç, mu'cizesi Kur'ân ve sahih olan Hadîs-i Şerîfler'de sabittir. Mi'râc'tan kasıt, Allâh'ın Rasûlü'nün ulvi âlemdeki ilginç olan şeyleri görmekle şereflendirilmesi ve derecesinin yükseltilmesidir. Efendimiz, bu geceyi "Ben Miraç'tan daha güzel bir şey görmüş değilim." diye tarif ediyor. İlahiyatçılar, bu gecenin namazla taçlandırılması gerektiğini söylüyor.

Miraç Gecesi, Kur'an-ı Kerim'de İsra Suresi'nin ilk ayetinde şöyle anlatılıyor: "Bir gece, kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Harâm'dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah noksan sıfatlardan, zamandan ve mekandan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir."

MİRAC'IN MANEVî HEDİYELERİ

1) Beş vakit farz namaz. İhsan şuuruyla kılınan namazlar, ümmetin miracıdır.

2) "Âmenerrasûlü" diye bilinen âyetler. Bakara Sûresi'nin 285 ve 286. ayetleri.

3) İsra Suresi'nin 22-39. ayetlerinde bahsedilen 12 İslâm prensibi.

4) Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmadan ölen kimselerin günahlarının affedileceği ve Cennet'e girecekleri müjdesi.

5) İyi amele niyetlenen kişiye -onu yapamasa bile- bir sevap; eğer yaparsa on sevap yazılacağı, fakat kötü amele niyetlenen kişiye -onu yapmadığı müddetçe- hiçbir günahın yazılmayacağı; ancak işlediği zaman da sadece bir günah yazılacağı müjdesi.

BU GECE NASIL DEĞERLENDİRİLEBİLİR?

Müslümanlar tarafından özellikle Miraç gecesinin kutlanması gerektiğni belirten İlahiyatçılar bu geceyi değerlendirmek adına Kur'ân-ı Kerim okunmasını, Peygamber Efendimiz'e salât ü selâmlar getirilmesini, varsa kaza namazı yoksa nafile namazlar kılınabileceğini tavsiye ediyor.

Geçmişin muhasebe ve murakabesinin de yapılması gerektiğini belirten İlahiyatçılar bu mübarek gün ve gecede günahlardan da samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmesini tavsiye ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bugün Miraç Kandil'i
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN