Ege’de tsunami tehlikesi var mı?

Giriş Tarihi: 25.5.2014 17:19

Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Ege Denizi'ndeki depremle ilgili, "Marmara ya da Ege'de 7'ye yaklaşan depremlerde tsunami olabilir. Şu anda artçılar da giderek küçüldüğü için tsunami oluşturma şansı yok" dedi.

Ersoy, yaptığı açıklamada, geçmişte Marmara, Ege ve Akdeniz'de çok sayıda tsunami olduğunu belirterek, bu tehlikenin sürdüğünü söyledi.

"Ege Denizi'ndeki 6,5 büyüklüğündeki deprem, tsunami oluşturmanın sınırında" diyen Ersoy, "Tsunami oluşturması için sınır 6,5'tan başlıyor. 'Her deprem, tsunami oluşturur' diye de bir kaide yok. Mutlaka denizin tabanında düşey hareket olması gerekir" ifadesini kullandı.

Kuzey Anadolu Fay Hattı gibi yanal değişimlerde genellikle tsunami oluşmadığını ancak depremin yarattığı denizaltı heyelanları sayesinde oluşabileceğine dikkati çeken Ersoy, şunları kaydetti:

"Mesela deprem, denizin içindeki heyelanı tetikledi. Bu takdirde yine tsunami olabilir fakat 6,5 büyüklüğündeki depremde böyle bir hareket olmadı. Bu, Türkiye kıyılarında deprem olduğu zaman tsunami olmayacağı anlamına gelmez. Marmara ya da Ege'de 7'ye yaklaşan depremlerde tsunami olabilir. Şu anda artçılar da giderek küçüldüğü için tsunami oluşturma şansı yok."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege’de tsunami tehlikesi var mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN