Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sokaktan zirveye çıktı intiharın eşiğine geldi

Hesaplarını bloke ettiren şirketin önünde intihara kalkışan Bektaş Özbek'le konuştuk. Seyyar satıcılıktan zirveye çıkan tekstilci, kendisini vazgeçiren polislere teşekkür etti

Giriş Tarihi: 26.5.2014
İstanbul Beşiktaş'ta borcu nedeniyle banka hesaplarının bloke edilmesinden sorumlu tuttuğu otomotiv firmasının yanıbaşında akaryakıt istasyonu bulunan merkezi önünde havaya ateş açan, 2.5 saat boyunca başına silah dayayıp dehşet saçan tekstilci Bektaş Özbek (67) içini SABAH'a döktü. Sevenhill markasının yaratıcısı Özbek, Anadolu'da eşek sırtında seyyar satıcılık yaptığı günlerden, sektörün zirvesine çıkışını anlattı. 7 kardeşin ikincisi olan Bektaş Özbek, 14 yaşında Adana'nın köylerinde eşek sırtında çerçilik yaparak mesleğe adım attı. 1968'de askere gidene dek 48 bin lira biriktiren Özbek, 1975'te Kars'ta "Helegör Ucuzluk Pazarı" adıyla ilk mağazasını açtı. 1979'da İstanbul'da tekstil firması kuran Özbek'in 1988'de çocuklarıyla birlikte sermaye koyarak oluşturduğu "Sevenhill" markası kısa sürede büyüdü ve 84 şube ile 384 bayisi bulunan bir şirket haline geldi. Artık dinlenme zamanı geldiğini söyleyen Özbek Elbistan'da bir ortaöğretim okulunu eğitime kazandırdı, Bektaş Özbek Vakfı ile Akel Vakfı'nı kurarak şirketin yönetimini oğlu, kızı ve müdürüne bıraktı. Ancak 3 yıl geçmeden şirketin müdür tarafından zarara sokulduğunu iddia eden Özbek, ipleri yeniden eline aldı. Sıkıntı ve stresten 6 ay sonra kalp krizi geçiren işadamının uzak kaldığı 9 ayda şirketin şube sayısı 23'e düştü. Sağlığına kavuşan Özbek, ilk iş olarak Bakırköy Carousel'de şube açtı ve iki yıllık kira bedeli olarak 1 milyon 580 bin lira kira ödedi. Ancak Özbek'in 59 bin 140 liralık kira borcu kalınca, aynı zamanda Carousel'in de ortaklarından olan otomotiv firması sahibi Yüksel Mermer, Bakırköy İcra Müdürlüğü'nde icra takibi başlattı. Özbek'in iddiasına göre borç iki yılda yüzde 425 faizle 1 milyon 39 bin liraya çıktı. Bankadaki hesapları bloke edilen Özbek, silahını alıp otomotiv firmasının Beşiktaş'taki merkezine geldi.

'YAŞAMAK ÇOK GÜZEL'
210 çalışanına maaş veremediğini, firma sahibiyle konuşmak için her gün işyerine gidip geri döndüğünü belirten Özbek "Son olarak benimle görüşmezse işyerinin önünde intihar edeceğimi yazıp e-posta olarak gönderdim. Yine de benimle görüşmedi" dedi. "Ben karıncayı bile ezmem. Ancak kendimi vururum" diyerek başına dayadığı silahla 2.5 saat eylem yapan Özbek, kendisini intihardan vazgeçiren müzakereci polislere çok teşekkür ederek, "Yaşamak çok güzel" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokaktan zirveye çıktı intiharın eşiğine geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN