"Evin direği" Soma'da yıkıldı

Babası görme, erkek kardeşi zihinsel engelli olan İsmail Kutlu, yaklaşık iki yıl önce çalışmaya başladığı Soma'daki maden ocağında can verdi.

Giriş Tarihi: 28.5.2014 11:33
Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında 26 yaşında hayatını kaybeden İsmail Kutlu, yaklaşık iki yıldır çalıştığı ocaktan kazandığı paralarla hem ailesinin geçimini sağlıyor hem de annesi, babası ve kardeşlerine destek oluyordu. Faciada 4 kişinin öldüğü Dursunbey ilçesi Çamharmanı Mahallesi'nden İsmail Kutlu'nun eşi Fatma Kutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık iki yıl önce evlendiğini söyledi.

Eşinin, düğünlerinin hemen ardından bir süre Çamharmanı'nda hayvancılıkla uğraştığını ve işlerinin kötüye gitmesi nedeniyle söz konusu ocakta çalışmaya başladığını belirten Kutlu, geleceğe dair umutlarını maden üzerine kurduklarını anlattı.

Kayınbabasının görme, kayınbiraderinin ise zihinsel engelli olduğunu dile getiren Kutlu, şöyle konuştu:

"İsmail, büyük bir yükü omuzlamaya çalışıyordu. Evde çalışacak bir tek İsmail vardı. Evin ikisi erkek 4 çocuğu vardı. Anne ve baba aynı zamanda çok yaşlı. Kızlar, küçük çaplı hayvancılık yapan babalarına ellerinden geldiğince yardım ediyordu. İsmail, bin 300 lira maaş alıyordu. Bu maaşla hem evimizi geçindiriyor hem de anne, baba ve kardeşine yardım ediyordu. Geçen yıl düğünden kalan küçük birikimlerimizin üzerine 50 bin lira kredi çektik ve 68 bin liraya, başımızı sokacak bir ev aldık. Kredi borcunu ödemeye çalışıyorduk."

İsmail Kutlu'nun ablası Havva Tekin ise babası ve kardeşinin iş yapamaz durumda olduğunu vurguladı. Eli ayağı tutan bir kardeşini yitirmelerinin büyük acısını yaşadıklarını ifade eden Tekin, "Ocağımız söndü. Çareyi diğer arkadaşları gibi madende buldu ama orada öldü. Şimdi evimizde iş yapacak, sofraya ekmek getirecek kimse kalmadı" dedi.

Anne Meryem Kutlu da en son nisan ayında görüştüğü oğlunu genç yaşta toprağa verdikleri için acılarının büyük olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Evin direği" Soma'da yıkıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN