İki tesadüf hayatını kurtardı

Samsun'da elektrik akımına kapıldığı için hastaneye götürülen Mertcan Musullu'nun doğuştan böbrek yetmezliği olduğu öğrenildi. Yaklaşık 3 yıl diyalize bağlanan çocuk, yine bir tesadüf sonucu böbrek nakli olarak hayata tutundu.

Giriş Tarihi: 28.5.2014 14:50
Tekkeköy ilçesinde yaşayan iki çocuklu Erkan ve Havva Musullu'nun büyük oğlu Mertcan Musullu (10), üç yıl önce odasındaki prize gece lambasını takmak isterken elektrik akımına kapılınca ailesi tarafından Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine kaldırıldı.

Burada yapılan tetkiklerde Musullu'nun doğuştan böbrek yetmezliği olduğu belirlendi. Böbreklerinin birinin çalışmadığı diğerinin ise yüzde 20 kapasite ile çalıştığı belirlenen Musulllu'nun organ nakli olması gerektiği aileye söylendi.

ÜÇÜNCÜ SIRADA GİTTİ BÖBREK NAKLİ OLDU

On yaşına kadar diyalize bağlanmak zorunda kalan Mertcan Musullu'nun hayatı yine bir tesadüf sonucu değişti.

Adı, böbrek nakli olmak için bekleyen 22 bin kişilik listeye eklenen Musullu, 6 ay önce Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesine çağrıldı.

Sivas'ta 14 yaşında intihar eden çocuğun ailesinin organlarını bağışlaması üzerine böbreklerinden birinin Samsun'a gönderildiğini belirten doktorlar, Musullu'nun da aralarında bulunduğu en uygun üç kişiyi çağırdıklarını aileye söyledi. Çağrılanlar arasında üçüncü sırada olan Musullu, ilk sıradaki hastanın gelmemesi, ikinci sıradaki hastanın sarılık olması nedeniyle ameliyata alındı. Musullu, başarılı operasyon sonucu sağlığına kavuştu.

"BENİM VE EŞİMİN BÖBREKLERİ NAKİL İÇİN UYGUN DEĞİLDİ"

Mertcan'ın babası Erkan Musullu, yaptığı açıklamada, oğlunun 2 tesadüfle hayata tutunduğunu söyledi.

Oğlunun doğuştan böbrek yetmezliği olduğunu 7 yaşındayken elektrik çarpması sonucu öğrendiklerini belirten Musullu, "Mertcan'ın hasta olduğunu öğrendikten sonra eşim böbreklerinden birini vermek istedi. Tetiklerde eşimde farklı bir hastalık çıktığı için böbreğini alamadılar. Sonra ben oğluma böbreğimi vermek istedim ancak kan değerlerim düşük olduğu için veremedim. Oğlum için ne yapacağımızı şaşırdığımız anda 6 ay önce hastaneden aradılar. Bir böbrek gelmişti ve 3 kişi içinden birine nakledilecekti ancak benim oğlum son sıradaydı. Birinin gelmemesi diğerinin hasta olduğu için nakil olamaması oğluma yaşama tutunması için büyük bir şans oldu" dedi.

Böbrek nakli olan Mertcan'ın artık arkadaşları gibi rahatlıkla oynayabildiğini, okula gittiğini belirten Baba Musullu, "Bunun için önce böbreklerini bağışlayan aileye ve sonra nakli gerçekleştiren doktorlara çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyleyen Mertcan Musullu, böbrek nakli olmadan önce diyalize bağlanmak zorunda kaldığını, şimdi oyun oynayabildiği ve okula gidebildiği için çok mutlu olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki tesadüf hayatını kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN