Seki kararı ikiye böldü

Deniz Seki'nin mahkûmiyet kararını onaylayan Yargıtay'ın 13 üyesi "ikram değil başkasına vermek" derken, 9 üye "delil yok" dedi. Hukukçular ise "Ünlülere ders olur" yorumu yapt

Ünlü şarkıcı Deniz Seki'nin uyuşturucu davasından aldığı mahkûmiyet kararı kamuoyunda tartışmalara neden olurken, benzer tartışma Yargıtay'da da yaşandı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Seki hakkında verdiği 6 yıl 3 aylık hapis cezasını oy çokluğuyla yerinde bulduktan sonra kamuoyundaki tartışmalar "Bir kişi, arkadaşlarına uyuşturucu ikram ederse, satıcı gibi cezalandırılmalı mı?" sorusu etrafında toplandı. Cezanın yerinde olduğunu savunan 13 üye kararlarında Seki'nin bazen her gün, bazen iki-üç günde bir uyuşturucu sipariş ettiğini; Seki'nin uyuşturucuların parasını bazen kendisinin bazen arkadaşlarının ödediği; evine ve kaldığı otele gelen arkadaşlarına verdiği; onlar adına uyuşturucu satıcılarını sık sık aradığı belirtildi. Seki'nin satıcılarla yaptığı telefon görüşmelerinde kokainden; "kuş", "tuş", "kız", "geçenkinden" ve "kestane kebap" gibi şifreli kelimeler kullandığı, şoförüne de uyuşturucu almaya gönderirken "git paranı kazan", "sepet altı 5 tane 2-3" gibi ifadeler kullandığı kaydedildi. Bu nedenle Seki'nin eyleminin "uyuşturucu ticaretine yardım" değil, "başkalarına verme" olarak tanımlanması gerektiği vurgulandı. Karara muhalif kalan 9 üye ise gerekçelerinde "Seki'nin, satıcı olduğu sabit olan ve birlikte yargılanıp satıcılıktan mahkûm olan sanıklardan sipariş ettiği maddelerin uyuşturucu madde olduğunun, bu madde ele geçmediği için, bilimsel tahlillerle kanıtlamadığını" savunarak tapelerin tek başına delil olarak kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

'SATICI DEĞİL İÇİCİYİM'
Hukukçular kararın toplumda yaygınlaşan uyuşturucu ikramı alışkanlığının önüne geçmek ve "satıcı değil içiciyim" kurnazlığını frenlemek amacı taşıdığını söyledi.
Ahmet Gündem (Emekli Yargıtay Savcısı): Uyuşturucu ikram etmek sigara ya da alkol ikram etmek gibi değil. Uyuşturucunun iletiminden, nakliyesine, ticaretinden kullanımına kadar her kademesi kanunlarımızda yasaklanmış ve suç sayılmış. Temin edip kullandığınızda çok az ceza verilirken, başkalarının kullanımına imkân ve yer sağladığınız zaman ceza üst seviyeye kadar artar. Seki'nin cezası kişisel kullanımın ötesinde başkalarına sunduğu için artırılmış. Sanat camiasındaki uyuşturucu ikram etmeyi alışkanlık haline getiren kişilere ders olmalı.
Cesim Parlak (Ceza Hukukçusu avukat): "Kanunun koruyuculuğu" uyuşturucuya alıştırmayı önlemek için "uyuşturucu temin etmek ve içmek" suçunu ağırlaştırıcı unsur olarak görür. Önemli olan uyuşturucunun birileri için temin edilmesi.
Reşat Petek (Devlet Güvenlik Mahkemesi emekli savcısı): Kişiler uyuşturucuyu arkadaş, dost gibi çevrelerinden temin etmekte. "Ben satıcı değilim. Kullanıcıyım" sözleri mahkemelere büyük zorluklar çıkarmıştır. Bunları önlemek için kullanıcılar da büyük cezalarla karşı karşıya kalacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seki kararı ikiye böldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN