Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tekirdağ'da 'Deprem olacak' korkusu

Giriş Tarihi: 28.5.2014 22:54 Güncelleme Tarihi: 29.5.2014 00:07

Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde belediye hoparlörlerinden deprem olacağı yönünde anons yapıldığı iddiası üzerine panik yaşandı.

Malkara ilçesinde belediyenin 'Bu akşam deprem olacak evleri boşaltın' anonsu yaptığını iddia eden vatandaşlar, ilçede paniğe neden oldu. Belediyeden deprem olacak şeklinde anons kesinlikle yapılmadığını belirten Malkara Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Uslu, "Çıkartılan bu yalanın ardından bizde 'TC Malkara Belediye Başkanlığı' adlı Facebook sayfasından açıklama yaparak, ilçe genelindeki hoparlörden de anonslar yaparak bu haberi yalanladık" dedi.
Belediyenin iddianın üzerine telefonlarının kilitlendiğini belirten ve deprem olacağı yönünde hiçbir anonsun yapılmadığını açıklayan Uslu, "Belediyeden deprem olacak şeklinde anons yapıldı diye dedikodu halkımız arasında yayıldı. Bunu duyan vatandaşlar paniğe kapıldı. İlçemizde gerek Kaymakamlığa, gerek Belediye Başkanlığına gelen yoğun telefonlar var. Bu tamamen vatandaşlar arasında yayılan bir dedikodudan ibaret. Depremin ne zaman olacağını kimse bilemez. Hiçbir resmi kurum bu konuda anons yapamaz" diye konuştu.

Deprem olacağı iddialarına inanmayan bazı vatandaşlar ise, "Malkara Belediyesi tarafından bir saat içinde deprem olacak diye bir anons yapılmamıştır. Çiftçi malları tarafından süne ilaçlaması için yapılan anons yanlış anlaşılmıştır. Keşke bu kadar yüksek bir teknolojiye sahip olabilsek. Ama maalesef ki değiliz. Kimse panik yapmasın. Allah'tan başka kimse bilemez depremin olacağını. Şu deprem dedikodusu nereden çıktıysa insanları kalp krizinden öldürecekler. Askeriyeye haber gelmiş, belediye anons yapıyormuş evleri boşaltın bir saate kadar deprem olacak diye. Allah aşkına Allah'tan başka bunu kimse bilemez. Sıkıntı var, artçılar oluyor. Bir de deprem bölgesindeyiz. Olacaksa olacak. Ama bunu Allah'tan başka kimse bilemez. Lütfen bu tür haberler ile yaşlıları ve çocukları korkutuyorsunuz. Resmi kurumların telefonlarının kilitlenmesine sebep oluyorsunuz. Şu fısıltı dedikodusundan vazgeçin artık. Allah ne yazdıysa, yaşanacak varsa da yaşanır, bunun önüne kimse geçemez" dediler.

ÇANAKKALE'DE DE DEPREM OLACAK SÖYLENTİSİ SOKAĞA DÖKTÜ

Çanakkale'de akşam saatlerinde deprem olacağı yönündeki söylenti vatandaşları sokağa döktü.

Çanakkale'nin Gökçeada İlçesi açıklarında geçen 24 Mayıs Cumartesi günü meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki depremin ardından kentte panik havası sürüyor. Bugün ise sosyal medyada yayılan akşak saatlerinde Çanakkale'de deprem olacağı yönündeki söylenti dolayısıyla çok sayıda vatandaş sokaklara çıktı. Deprem psikolojisini üzerinden atamayan Çanakkaleliler park ve bahçelerde beklemeye başladı. Vatandaşlar, komşularından yada arkadaşlarından deprem olacağını duyduklarını bunun üzerine tedirgin olup evlerinden ayrıldıklarını söyledi

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ise, depremin önceden bilinmesi mümkün olmadığını kaydederek, herhangi bir uzman veya kurum yada kişiden böyle bir açıklama yapılmadığını belirterek herkesi sağduyulu olmaya davet etti. Çanakkale bölgesindeke depremleri üç yıldır yakından izleyen ve analizler yapan Çanakkale 18 Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek, bu akşam konuk olduğu yerel bir televizyonda kentteki deprem olacak söylentilerine yanıt verdi. Böyle bir açıklamanın olmadığını ve Saros Körfezi için böyle bir tehlikenin bulunmadığını belirterek vatandaşların bu tür dedikodulara itibar etmemesini istedi.

BELEDİYE SİTESİNDEN 'DEPREM ANONSU YALAN' AÇIKLAMASI

Çanakkale Belediyesi'de internet sitesinden 'Değerli kentliler Belediye tarafından deprem olacağına dair anonsların yapıldığını içeren asılsız bilgilere lütfen itibar etmeyiniz" şeklinde açıklama yapıldı.

PROF. ERCAN'DAN AÇIKLAMA

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, basın organlarına gönderdiği açıklamda, kendi adıyla bu tür söylentiler yayıldığını belirterek, bu iddiaları yalanladı. Yakın tarihte Saros kolunda büyük bir deprem beklemediği dile getiren Ercan; "Bugün, akşam sularında 2 saat içinde Edirne, Tekirdağ, Çanakkale'de ivedi deprem olacağı üzerine benim adım kullanılarak, yanıltıcı bir uyarı yayılmıştır. Bunu sözde uydurma duyuruyu duyan toplum yollara düştüğü belirtilmiştir. Bu konuda yukarıdaki illerden yoğun telefon alıyorum. Böyle bir uyarım yoktur, ayrıca Saroz depreminden sonra Saroz kolunda başka bir büyük deprem beklemiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekirdağ'da 'Deprem olacak' korkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN