Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklarla başladı çocuklarla bitirdi

"Sihirbaz Mandrake" lakaplı Ertuğrul Işınbark, İstanbul'da dün son yolculuğuna uğurlandı. Sihirbazlığa çocukken başlayan Mandrake, son gösterisini de 23 Nisan'da çocuklar için yapmıştı

Giriş Tarihi: 30.5.2014
Türkiye' nin en eski illüzyonistlerinden "Sihirbaz Mandrake" lakaplı Ertuğrul Işınbark, İstanbul'da dün son yolculuğuna uğurlandı. Sihirbazlığa çocukken başlayan Sihirbaz Mandrake, son gösterisini de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda çocuklar için yaptı. Gösterinin ardından Gelibolu'daki yazlığında dinlenen Sihirbaz Mandrake önceki gün kalp yetmezliği nedeniyle öldü. Kızı Işın Işınbark As, "23 Nisan'daki gösteride de ilk gösterisindeki kadar heyecanlıydı" dedi.

SİM SALA GALA!..
"Sim sala gala..." Bunlar, Sihirbaz Mandrake'nin sihirli sözcükleriydi. Diğer illüzyonistler gibi abrakadabra veya hokus pokus demiyor, gösterinin en can alıcı noktasında bu sözler dökülüyordu dudaklarından. İlkokul üçüncü sınıfta okula gelen bir sihirbaz, ona sahnelerin yolunu açmıştı. Afacan bir öğrenciydi, sihirbazın numaralarının peşine düşmüştü. Yaz tatilinde marangoz çırağıyken sihirbazın kutusundan yapıp ilk numaralarını denemeye başladı. İlk seyircileri arkadaşlarıydı. Terzi ablası da onun için bir frak dikince, her şeyi tamam oldu küçük sihirbazın. Okul müsamerelerinde sahne alan küçük sihirbaz, büyük beğeni topladı. 10 yaşına geldiğinde artık sünnet düğünlerinde gösteri yapıyordu. Ailesi bu mesleğe karşıydı. Ama o kadar tutkuluydu ki onları da ikna etti. Zeki Müren'in menajeri Fethi Pehlivan, ona herkesin seslendiği o lakabı seçti: Sihirbaz Mandrake... 20 yaşındayken, neonlarda Sihirbaz Mandrake yazıyordu ışıl ışıl. O günden sonra adı Mandrake oldu. İllüzyonun yanı sıra Cin Ali adını verdiği kuklasıyla vantrilok (karnından konuşan) olarak çalıştı. Türkiye'nin dört bir yanında gösterileri oldu. Evlendikten sonra eşi sahnedeki yardımcısıydı. Kariyeri boyunca hep kendini geliştirmek için uğraştı. Yeni illüzyon numaralarını araştırdı, yeni icatlar yaptı, kitaplar yazdı. 1965'te Türkiye sihirbazlar şampiyonu seçildi. 1979'da bilgi ve becerisini paylaşmak ve yeni illüzyonistler yetiştirmek için illüzyon okulu açtı. Birçok illüzyonist yetiştirdi.

YILLARA RAĞMEN SİHRE DEVAM

Sihirbaz Mandrake, ilerleyen yaşına rağmen hep sahnelerde oldu. En son İstanbul'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda bir ilkokulda çocuklar için sahneye çıktı. Yine ilk gösterisindeki gibi heyecanlıydı. O gösterinin ardından Gelibolu'daki yazlığına dinlenmeye çekildi. Kalp yetmezliği vardı, by-pass ameliyatı olmuştu. 19 Mayıs'ta rahatsızlandı ve hastaneye kaldırıldı. Sihirbaz Mandrake önceki gün öldü. İlkokul sıralarında başlayan sihirbazlık macerası, yine bir ilkokulda son buldu. Sihirbaz Mandrake'nin son numarası, onu tanıyan herkesi üzdü. Sihirbaz Mandrake için Fatih Camisi'nde dün tören düzenlendi. Tabutuna taraftarı olduğu Fenerbahçe atkısı kondu. Eşi Süheyla Işınbark ve kızı Işın Işınbark As taziyeleri kabul etti. Sihirbaz Mandrake'nin cenazesi dün öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Topkapı Çamlık Mezarlığı'nda toprağa verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarla başladı çocuklarla bitirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN