İnsanoğlunun ilk takma dişi

Fransa'daki arkeolojik kazılarda gömülü halde bulunan Demir Çağ'a ait bir kadın iskeletinden diş implantı çıktı

Giriş Tarihi: 30.5.2014
Arkeologlar Batı Avrupa'da insanoğlunun 'ilk takma dişine ait' olduğu düşünülen kalıntılara ulaştı. Diş implantı, Fransa'nın kuzeyindeki La Chene'de yürütülen kazılarda, keresteden yapılan mezarın içinde gömülü halde bulunan Demir Çağ'a ait kadın iskeletinden çıktı. 20-30 yaş aralığında olduğu tespit edilen kadının üst kesici dişinin yerinde demir bir çivi bulundu.

M.Ö. 3'ÜNCÜ YÜZYILA AİT
Çivinin ahşap veya kemikten yapılan bir takma dişi tutmak için kullanılmış olabileceği ve zamanla çürüyüp yok olan dişin yerinde kaldığı belirtiliyor. Kazılarda bulunan ve aynı kapalı bölgeye gömülen 4 yetişkin kadından birine ait olan gömünün M.Ö. 3'üncü yüzyıla ait olduğu ifade edildi. Mezar içinde bulunan malzemeler, Orta ve Batı Avrupa'da gelişen La Tene kültürüne ait özellikler taşıyor. İskeletin bulunduğu 2009'daki kazılara katılan Guillaume Seguin, "İskelet kötü muhafaza edilmiş" dedi ve şöyle devam etti: "Fakat dişler anatomiye uygun dizilmişti. Azıdişleri, küçük azıdişleri, köpekdişleri ve kesici dişler... Bir de metalden bir parça vardı. İlk tepkim, 'Bu da ne?' oldu." Seguin daha sonra kadının iskeletinde 31 yerine 32 diş olduğunu fark etti, kazı alanında çekilen fotoğraflarda da demir çivinin kayıp bir diş yerinde durduğu görüldü. Seguin, "En iyi varsayım, diş protezi olduğu veya diş protezi yaratma girişimi" dedi.

SONRADAN MI KONULDU?

Seguin, bu girişimin başarısıyla ilgili şüphe duymak için geçerli nedenler olduğuna dikkat çekiyor. İlki, vücut içinde paslanıp aşınma eğiliminde olmasından dolayı demirin, diş implantı olarak kullanılması uygun değil. İkincisi, o dönemde steril hijyen koşullarının yoksunluğu nedeniyle, apseler oluşuyordu ve bu apseler de bireyi öldürüyordu. Diş implantının Batı Avrupa'da görülen ilk takma diş olabileceği düşünülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnsanoğlunun ilk takma dişi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN