Duman altından duman üstüne

Bugün 31 Mayıs, Dünya Tütünsüzlük Günü... Türkiye, 7 yıllık tütünle mücadelesini başarıyla yürüten dünyadaki tek ülke oldu. Milyonlarca insan sigaraya hiç başlamadı, 2.5 milyon insan ise sigarayı bıraktı

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Dünyada en çok sigara tüketen 10 ülkeden biri olan Türkiye'de sigaraya başlama yaşı 12'ye kadar düşmüştü. Evlerde, çocukların yanında, işyerlerinde, hastanelerde, otobüste, trende, vapurda, uçakta yaklaşık 20 milyon kişi sigara içerken nüfusun geriye kalan 50 milyon kişi ise pasif içici olarak sigara dumanından zehirleniyordu. Hükümet, 2007 yılında tütünle mücadele kararı aldı.

TÜRK HALKI BU YASAĞI SEVDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın desteğiyle Sağlık Bakanlığı, 2008'de "Dumansız hava sahası" kampanyası başlattı. Hükümet, tütünle mücadele kapsamında, vergileri artırdı, reklamları kaldırdı, kaçak tütün girişlerini engellerken, Başbakan Erdoğan da bir araya geldiği her tiryakinin cebindeki paketini aldı. Türkiye'nin mücadelesi dünyada ses getirdi. DSÖ, M-Power 6 kriterini tek yerine getiren ülke unvanını alan Türkiye'yi, dünyaya örnek gösterdi.

194 ÜLKEYE ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Bu 7 yıllık süre içerisinde mücadeleye verdikleri destek için DSÖ tarafından Başbakan Erdoğan, eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, prestij ödülüne layık görüldü. Bu ödül, 10 Temmuz 2013 tarihinde Panama'da belgelendirilerek dünyaya ilan edildi. Türkiye, tarihinde ilk kez DSÖ tarafından tütünle mücadelede "üstün başarısından" dolayı 194 ülkeye örnek gösterildi. DSÖ, 2013 yılı Tütün Mücadele değerlendirme raporunu broşür olarak yayımladı. Raporun, "Örnek Ülke Türkiye" başlığı altında ayrılan özel bölümünde, Türkiye'nin sigarayla savaşta yakaladığı başarıdan övgüyle söz edilerek, Türkiye'nin tütünle mücadele süreci 'Bir başarı hikayesi' olarak sunuldu.

2.5 MİLYON TİRYAK İ VEDA ETTİ

Küresel Yetişkin Tütün Araştırması'nın 2012 verilerine göre, ülkemizde 15 yaş ve üzeri bireylerin 2008 yılında yüzde 31.3'ü her gün veya ara sıra tütün ve tütün mamullerini kullanırken, 2012 yılında bu oran yaklaşık yüzde 27'ye düştü. Mücadele sürecinde 2.5 milyon insan sigarayı bıraktı. Yasak olmamasına rağmen evlerde sigara içilmesi alışkanlığı terk edildi, evlerde sigara içenlerin oranı yüzde 35 azaldı. Kapalı mekanda sigara yasağının ardından yaklaşık 50 milyon kişi pasif içicilikten kurtuldu. 13 milyon kişi sigarayı bırakmak için hastanelere başvurdu.

2017'DE AÇIK HAVA YASAKLARI GELİYOR
Sağlık Bakanlığı, Ulusal Tütün Kontrol Programı 2014-2017 Eylem Planı taslağında çocukların olduğu park, hastane, cami bahçelerini de dumansız hava sahası kapsamına almayı hedefliyor. 2017'den itibaren, kamu ve özel sektöre ait tüm hizmet araçlarında tütün kullanımı yasaklanacak. Eğitim kurumlarına 100 metre mesafede sigara satışı yasaklanacak. Sağlık uyarıları tütün ürünü paketlerinin her iki yüzünde de kullanılacak. Her hastanede en az bir sigara bırakma tedavi birimi kurulacak. Tütün kullanımının zararları okul müfredatına alınacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Duman altından duman üstüne
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN