'Gazisin ama kusur senin'

Askerde "gazi" unvanı alan Murat Çoban'ın tüm hakları Emekli Sandığı'na takıldı. Kurum gaziye "Gazisin ama kusur senin" diyerek 18 yıldır maaş vermiyor

Giriş Tarihi: 2.6.2014
Şırnak' ta 1996'da henüz askerliğinin 10'uncu gününde iken mayına basan ve devletten "gazi" unvanı alan Murat Çoban, tam 18 yıldır maaş ve istihdamın içinde olduğu gazilik haklarından faydalanabilmek için mücadele veriyor. Çoban, "üç çocuğum için asgari ücretle tanıdığımızın yanında çalışıyorum, akrabalarımdan yardım alıyorum. Sağ bacağım sakat. Gazi olduğuma dair karar, gazilik madalyam bile var. Ama Emekli Sandığı 'kabahatlisin, maaş bağlayamayız' diyor. Vatani görevimi yaparken bu duruma düştüm, nasıl benim kabahatim olur? Çalmadığım kapı kalmadı, hepsi yüzüme kapandı" diyerek yetkililerden yardım istedi.

"KABAHAT SENİN"
1996'da askerliğini yaptığı Şırnak'ın Besdedereler bölgesinde su deposunu korumak ve birliğine su sevkiyatını sağlamak ile görevli olduğu esnada mayına basarak sağ bacağından sakatlanan Murat Çoban'a Emekli Sandığı, "gazi oldun ama kusurlu sensin" yönünde bir yanıt vererek maaş hakkını sağlamadı. Murat Çoban'ın gazi olduktan iki yıl sonra maaş hakkı için başvuruda bulunduğu Emekli Sandığı, gaziye şu yanıtı verdi: "Mayına basmanız sonucu meydana gelen sakatlığınız emir ve talimatlara uymamanız sonucu gerçekleşmiştir. Bu nedenle hakkınızda vazife malullüğü hükümleri uygulanamaz ve tarafınıza maaş bağlanamaz." Emekli Sandığının kendisi için verdiği bu karara isyan eden Çoban, yaklaşık 18 yıldır hak mücadelesi veriyor. 1998'de ilk açtığı davada mahkemenin de kurum lehine karar verdiğini anlatan Çoban, "Ben orada vatani görevimi yapıyordum. Su pompasını çalıştırmakla görevlendirilmiştim. Suyu açmak için gittiğim esnada mayın patladı. Bu nasıl benim kabahatim olur" dedi. Çoban, açtığı ikinci davanın ise şu an Yargıtay aşamasında olduğunu dile getirdi.

MADALYASI DA VAR
Gazilik haklarının hiçbirinden faydalanamayan Çoban'ın 1999 tarihli Resmi Gazete'de "malul gazi" olduğuna dair hakkında yayımlanmış kararı bulunuyor. Gazilik madalyası bulunan Çoban'a o dönem Cumhurbaşkanı olan Ahmet Necdet Sezer tarafından imzalanmış devlet ödünç madalyası beratı da verilmiş. Gazi olduğunun devlet tarafından kabul edildiğini aktaran Çoban, "ailemle çok zor durumdayız. Ben de bu ülkede vatani görevimi yaparken bu duruma düştüm. Lütfen bize yardım edin. Devletimizden yardım bekliyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gazisin ama kusur senin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN