Termal su, 3 bin konutu ve seraları ısıtacak

Giriş Tarihi: 2.6.2014 16:58

Balıkesir'in termal sularıyla tanınan Sındırgı ilçesinde belediyenin hayata geçirdiği projeyle, yıllardır Çaygören Barajı'na akan 98 derecelik su 21 kilometrelik boru hattıyla ilçeye getirilerek, 3 bin konut ve bin dönüm sera ısıtılacak.

Balıkesir'in termal sularıyla tanınan Sındırgı ilçesinde belediyenin hayata geçirdiği projeyle, yıllardır Çaygören Barajı'na boşa akan 98 derece sıcaklığındaki suyla 3 bin konut ve bin dönüm sera ısıtılacak. Yap-işlet-devret modeliyle yapılan projede, saniyede 172 litre debiye sahip su, 21 kilometrelik boru hattıyla ilçeye getirilecek.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, yaptığı açıklamada 30 Mart yerel seçimlerinde 5 yıl aradan sonra tekrar göreve geldiğini belirterek, ilçe için aciliyet gerektiren konulara hız verdiklerini söyledi. Bu kapsamda, Hisaralan mevkisinde, kendi cazibesiyle çıkan 98 derecelik suyu ilçeye getirme çalışmalarına başladıklarını ifade eden Yavaş, "Bu bölge, Marmara'nın Uludağ'dan sonra en yüksek dağı Ulus Dağı'nın eteklerinde yer alıyor. Sıcak su, dağın eteklerinden, 400 metrelik rakımdan kendi cazibesiyle çıkıyor. Pompa, enerji yok, dünyada bir benzeri de yok" dedi.

Yavaş, saniyede 172 litre debisi bulunan bu suyun yıllardır Çaygören Barajı'na boşa aktığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Jeotermal su kaynağını, Sındırgı'da şehir ısıtmasına kullanacağız. 3 bin konut ve bin dönüm serayı ısıtacağız. Bunun için 21 kilometrelik botu hattı döşenecek. Çaygören Barajı sırtlarına gelindi ve hattın 12 kilometresi bitmiş durumda. Bu projeyi ilk hazırladığımızda 2008 yılında Türkiye'de 21 kilometreyle en uzun isale hattı projesiydi. Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak bir proje ve belediye tek kuruş harcamayacak. 25 yıl işletecek firmadan cironun yüzde 5'i oranında pay alacağız."

- "Turizmin gelişmesine de katkı sağlayacak"

Çaygören Barajı'nın çevresinin 2008 yılında "Termal Turizm Merkezi" ilan edildiğini belirten Yavaş, söz konusu bölgede 5 yıldızlı otel yatırımlarının başladığını söyledi.

İlçeye getirilecek suyun sadece konut ve seraların ısıtılmasında kullanılmayacağını turizmin gelişmesine de önemli katkı sağlayacağını ifade eden Yavaş, "Daha önce İzmir-İstanbul yolu üzerinde bulunan bu ilçede, yeni karayolunun yapılmasının ardından 1984 yılında 'yol gitti umutlar bitti' denilmişti. Şimdi umutlar tekrar yeşerdi. Jeotermal sıcak su kaynaklarıyla Sındırgı, bir Beypazarı, Alaçatı, Safranbolu gibi kültürel doğal varlıklarıyla ön plana çıkarak adını dünyaya duyuracak" diye konuştu.

Yavaş, söz konusu projenin yaklaşık 10 milyon dolara mal olacağını dile getirerek, "21 kilometre isale hattıyla sıcak su, 30 santimetre çapında borularla Sındırgı'ya getiriliyor. En soğuk havada eksi 16 dereceye göre tasarlanmış borular. Su soğumadan ilçeye gelecek ve konutlar en düşük maliyetle ısınacak. Sera üretimleriyle Sındırgı, Marmara ve Ege'yi besleyecek" dedi.
Yaşam Twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Termal su, 3 bin konutu ve seraları ısıtacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN