Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 yıl önce de 'yukarısı' yandı

Giriş Tarihi: 3.6.2014
Sinop'ta önceki gün haritadan silinen Aşağı Seyircek köyünün yanı başındaki Yukarı Seyircek köyünün de 7 yıl önceki yangında tamamen yok olduğu ortaya çıktı. İlk yangın 2007 yılında Yukarı Seyircek köyünde meydana geldi. O tarihte 62 hane olan köydeki bir evden yükselen alevler kısa sürede bütün köyü sardı. Saatlerce müdahale edilemeyen yangında 49 ev, 9 samanlık, 3 ambar,1 ahşap cami ve 1 okul lojmanı yandı. Alevlerden sadece 13 ev kurtarılabildi. Mucize eseri, gece yarısı yaşanan yangında can kaybı ya da yaralanan olmadı. Facianın ardından harekete geçen devlet, Yukarı Seyircek köyünü yeniden inşa etti. TOKİ tarafından dağın eteklerinde yaptırılan yangın konutları, 2009 yılında köylülere teslim edildi.

TIPA TIP AYNI YANGINLAR
Komşu köyde yaşanan bu yangından 7 yıl sonra, geçen cumartesi akşamı alevler bu kez Aşağı Seyircek köyünden yükseldi. Yine sahibi gurbette olan, kullanılmayan bir evde başlayan yangın, kısa sürede bitişikteki evlere sıçradı. İtfaiye ekipleri yaklaşık bir buçuk saat sonra köye ulaştığında artık yapılabilecek pek bir şey kalmamıştı. 45 haneli köyde 33 ev tamamen yanarak küle döndü. Can kaybı ya da yaralanan bulunmaması, herkesin tek tesellisi oldu.

KREDİ VERSİNLER YETER

Boyabat Kaymakamı Bilal Bozdemir, köyde sadece 6 evin kullanıldığını, diğerlerinin sahiplerinin sadece yazın geldiklerini belirterek, "Hasar tespit çalışmalarını başlattık. Vatandaşlarımızın mağduriyeti süratle giderilecektir. Yangının çıkış nedeni ayrıca soruşturuluyor" diye konuştu. Köyün 3 dönemdir muhtarı olan Celal Yaman, yangında kendisinin de evini kaybettiğini belirterek, "Biz komşularımıza olduğu gibi TOKİ'nin bize ev yapmasını beklemiyoruz. Devlet bize kredi imkanı sağlasın. Kendi evlerimizi kendimiz yeniden yaparız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 yıl önce de 'yukarısı' yandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN